Znalosti v oblasti financí nejsou doménou Čechů. Dokazuje to nejen alarmující množství lidí, kteří jsou v exekuci – už více než 860 tisíc –, ale i průzkumy.
Například ten od ČSOB s názvem Finanční gramotnost ukázal, že pokud by lidé přišli o hlavní zdroj příjmu, trvalo by jim maximálně tři měsíce, než by si museli půjčit nebo se přestěhovat. Jediným řešením, jak tento znepokojivý stav změnit, je začít s intenzivním vzděláváním v oblasti financí, a to nejpozději od školního věku. České školy ale mají nedostatek zkušených pedagogů. Osnovy navíc nejsou nafukovací a ani na základní předměty není dost času.
„Učitelé jsou plně vytíženi výukou tradičních předmětů a na sebevzdělávání nemají příliš času. Chybějí také učebnice a pracovní sešity k problematice finančního vzdělávání,“ potvrzuje Tereza Martínková, ředitelka ZŠ nám. Curieových v Praze. Martínková je zástupkyní jedné ze 165 škol z celé České republiky, kde se rozhodli problém s finančním vzděláváním řešit spoluprací se soukromým sektorem. Konkrétně se jedná o program Finanční vzdělávání ČSOB pro školy, v rámci kterého chodí do škol 348 ambasadorů – bankéřů a hravou formou předávají dětem své znalosti a zkušenosti z finanční oblasti. Díky programu se děti naučí sestavovat rodinný rozpočet, ale také vyhodnocovat, kde se dá v rodinných výdajích škrtat. Hravou výukou provází maskot Filip a ambasadoři pracují s originálními výukovými materiály. „Spolupráce s bankou se nám osvědčila. Protože k dětem nemluví paní učitelka, ale někdo zvenčí, téma mnohem lépe vnímají,“ pochvaluje si Martínková.
Finance mohou bavit
Že je v oblasti finančního vzdělávání školáků co dohánět, dokazuje i průzkum ČSOB. Děti v něm byly dotazovány, zda umějí hospodařit s penězi. Celých 72 procent odpovědělo, že „trochu“. O hospodaření neví vůbec nic 11 procent dětí.
Neznamená to však, že by děti o problematiku neměly zájem. Pokud má navíc výuka hravou formu, může to být zážitek pro obě strany.
„Moje premiéra ve škole se povedla. Sám jsem si vyzkoušel, že děti o výuku finanční gramotnosti hravou formou stojí. Ačkoli to byla poslední hodina, dětem se nechtělo domů a diskuse pokračovala i po zvonění. A já z toho měl skvělý zážitek,“ popisuje Jiří Kožíšek, ambasador finanční gramotnosti z ČSOB.
Podobně svou zkušenost popisuje i ředitelka bankovní pobočky Helena Křížová, která zamířila napoprvé do ZŠ Zeleneč. „Hned první den jsem si uvědomila, že ve znalostech dětí hraje obrovskou roli jejich zázemí. Například chlapec z rodiny podnikatelů mi ve třetí třídě na otázku, co by dělal, kdyby byl investorem, odpověděl, že by koupil firmu a pak ji mnohonásobně dráž prodal. To mi vyrazilo dech,“ říká Křížová, která už odučila 24 hodin a předstoupila před 520 školáků ve dvou školách. Bankéřka si také pochvaluje, že děti jsou mnohdy uvážlivější než dospělí. „Bylo zajímavé slyšet od některých školáků, že na dovolenou by si peníze nikdy nepůjčili.
To je na prvním stupni docela osvícené,“ říká.
Pro bankéře je výuka finanční gramotnosti dobrovolnou aktivitou, za kterou nedostávají zaplaceno. „Do škol chodíme už třetím rokem a vedle kvalitních výukových materiálů stojí náš program na bankéřích – ambasadorech. Jedině díky nim pozorujeme rostoucí zájem vedení škol a můžeme program dál rozvíjet,“ říká Petr Hutla, člen představenstva ČSOB, který má Finanční vzdělávání ČSOB pro školy na starost.
Letos v létě se finanční vzdělávání přeneslo i do čtyř science center po celé zemi. Ve spolupráci s Českou asociací science center vzniklo pět tematických workshopů, které v průběhu dvou letních měsíců navštívilo tři tisíce rodičů s dětmi. „Stojíme o to, aby česká veřejnost byla informovaná, klienti bank znali finanční nástroje a uměli formulovat svoje cíle. Téma finanční gramotnosti bylo dlouhodobě opomíjeno a my to začínáme měnit,“ říká Hutla.
Finanční vzdělávání ČSOB v číslech
?? Odučeno 505 hodin ?? Do projektu se zapojilo 165 škol po celé ČR ?? Výukou finanční gramotnosti prošlo 17 425 žáků základních a středních škol ?? Zapojilo se 348 ambasadorů – bankéřů, kteří mají k dispozici originální výukové materiály ?? Financemi provádí děti hravou formou maskot Filip
ZDROJ: Finanční vzdělávání ČSOB pro školy; stav ke konci listopadu 2018