Menu Zavřít

Skromní brnocentristé

15. 11. 2006
Autor: Euro.cz

(EURO 43/2006)

bitcoin_skoleni

V uvedeném článku bylo opomenuto, že v Brně sídlí i Nejvyšší správní soud, jehož prvorepublikovým předsedou byl Emil Hácha, pilný a odpovědný úředník (nehodnotíme-li jeho další roli coby prezidenta protektorátu Čechy a Morava). Tehdy sídlil v Bratislavě a po jeho zrušení asi v roce 1953 bylo v jeho útrobách nalezeno okolo 15 000 nevyřízených spisů. Doufejme, že historie se nebude opakovat a soud se stane účinným nástrojem v boji s byrokratismem. V každém případě nebyla využita možnost připomenout, že z takového soustředění právní moci v Brně hrozí světu brněnský soudní korporativismus.
Ambiciózní Brno chce ještě více, například vybudovat evropské technologické centrum (C.E.T.I.), které by přilákalo do Brna prvotřídní vědce z celé Evropy a zvýšilo prestiž regionu, významné mezinárodní letiště, nádraží a jiné.
Potěšilo mě, že městu na Svratce a Svitavě bylo připočteno o 118 tisíc obyvatel více než minule (EURO 36/2006). Pokud jde o pana poslance a šéfa brněnské ČSSD Jeronýma Tejce, myslím, že to v dobré víře s požadavkem na stěhování ústředních orgánů z Prahy do Brna trochu přehnal. Domnívám se však, že i naopak stěhování soudních orgánů (moci) do budoucího „olympijského“ hlavního města Prahy by bylo příliš velkým soustem.
Ještě ke stěhování úřadů s celostátní působností do Brna. Již dnes dojíždí do moravské metropole z Prahy hodně úředníků, právníků a soudců za využití dálnice smrti nebo pendolina (pokud v Brně již nebydlí). Říká se, že každý třetí Pražan nebo jeho předci je původem z Moravy. Proč by to nemohlo být i naopak, že každý třetí Brňan pochází z Čech nebo aspoň z Prahy.
Ale dále už vážně. Pokud jde o statistiky, ale i jiné odborníky či úředníky, jedná se o širší celostátní problém. Ministr Ivan Langer má plán, jak počet úředníků snižovat (od náměstků až po podúředníky). Již v předvolebním Kotli TV Nova dne 9. 5. 2002 uvedl: „Zjistili jsme, že máme asi 1300 zákonů a k tomu několik tisíc dalších vyhlášek a nařízení. Zrušíme některá ministerstva.“ Předsedkyně odborového svazu státních zaměstnanců zase naopak tvrdí, že úředníků je málo. Kdo má tedy pravdu? Je jich hodně, nebo málo? Páni ministři (jakékoliv vlády), navrhuji, začněte od Adama. Zrušte napřed zbytečné vyhlášky, směrnice, vysvětlivky, instrukce, příkazy, pokyny, řády či rozkazy. Jde o takzvané úřednické právo. Mnozí tvrdí, že je vymýšlejí sami neschopní byrokraté, aby si zdůvodnili svou existenci. Ke zrušení zbytečných předpisů napomáhají takzvané depurace, tedy vlastně velké prověrky právního řádu, při kterých je zrušena řada zastaralých právních předpisů různého druhu. Domnívám se, že teprve na základě podstatného snížení těchto normativních instrukcí je možné snižovat i stavy úředníků. Opačný postup nepřinese žádoucí efekt a stavy úředníků se budou dále zvyšovat.

Milan Navrkal
Brno

  • Našli jste v článku chybu?