Petrochemie Naše akcie Unipetrolu si už dál znehodnocovat nedáme, raději si firmu koupíme celou.
Tak by se dal shrnout aktuální plán skupiny J&T. Její manažeři jsou dle informací z trhu již delší čas nespokojení s tím, jak polská společnost PKN Orlen spravuje Unipetrol, ve kterém ovládá zhruba dvoutřetinový podíl. Jen v první čtvrtině letošního roku spadl Unipetrol do ztráty 3,5 miliardy korun.
Vedení J&T tak přišlo s nápadem, že od Poláků jejich podíl odkoupí. Finanční skupina kontroluje prostřednictvím firmy Paulinino Limited 23,7 procenta akcií. O probíhajících jednáních informovalo Echo24.cz. Odvolává se na dva dobře informované zdroje. Ani jedna ze stran nechce tyto zprávy komentovat. Dle informací týdeníku Euro jsou ale jednání teprve na samém počátku. J&T si u PKN sonduje, zda vůbec a za jakých okolností by byli Poláci ochotni majoritu v Unipetrolu prodat.
Na možnost prodeje majoritního podílu v Unipetrolu se údajně v posledních měsících poptávalo více zájemců. Mimo jiné i společnost MOL, která má velké plány ve střední a východní Evropě. Poláci ale s Maďary údajně vyběhli, ti se pak PKN částečně pomstili, když je porazili v souboji o koupi tuzemské sítě čerpacích stanic Lukoil a Agip.
O možném odchodu PKN z českého trhu se spekuluje delší dobu, zástupci polské firmy ale opakovaně upozorňovali, že situace v petrochemii je sice složitá, odchod však není ve hře. I proto Unipetrol loni o prázdninách oznámil velké investice a novou rozvojovou strategii. Současně s tím Unipetrol vyjednával s českým státem o vytvoření společného ropného holdingu, do kterého měl Unipetrol vložit své podíly v rafineriích a stát podíly ve strategických firmách Čepro a Mero. Jednání skončila bez úspěchu. Údajně především kvůli odmítavému postoji ministra financí Andreje Babiše. Ten se ostatně dvakrát neúspěšně pokoušel Unipetrol zprivatizovat.
Naposledy v roce 2004 ve spolupráci s PKN. Pakt ale skončil fiaskem a Babiš, respektive jeho Agrofert, požaduje dvacetimiliardové odškodnění za to, že Poláci nedodrželi původní slib a neodprodali Agrofertu dohodnuté podniky. O sporu teď rozhoduje vrchní soud. I proto se nelze divit, že společnost PKN zamítla Babišův návrh, aby Unipetrol prodal českému státu jeden z provozů České rafinérské v Kralupech.