Cena Zlatá pivní pečeť je jednou z nejoblíbenějších benějších degustačních soutěží v České republice. Díky velkému množství vyhlašovaných disciplín – pivovary získávají diplom za první, druhé a třetí místo v celkových 37 kategoriích, celkem je tedy rozdáno 121 ocenění – si domů výhru z Českých Budějovic odváží velké množství sládků. Ostatně i proto jsou zarámovaná uznání z této soutěže obvyklou výzdobou českých, moravských a slezských podniků.
Letos pověst degustační poroty a pořadatelů stojících za Zlatou pivní pečetí, která se prohlašuje za „nejprestižnější pivovarnickou cenu v České republice“, utrpěla velký šrám. Může za to dění v kategorii India Pale Lager určené pro piva vyrobená spodním kvašením při využití aromatických chmelů. Stříbrnou medaili tu bral Písecký hradební pivovar. Problém ale je, že ji obdržel za své svrchně kvašené pivo Single Hop Ale.
Podle Vojtěcha Málka z pivovaru vězí prapočátek příběhu u nich. „Udělali jsme v první přihlášce chybu a přihlásili jsme toto pivo opravdu do této kategorie IPL (tedy India Pale Lager — pozn. red.). Poslali jsme později druhou přihlášku, kde jsme již toto pivo zařadili správně do stylu American Pale Ale (APA). Musela někde nedopatřením vzniknout chyba, že se toto pivo neobjevilo v kategorii APA, ale pouze v IPL,“ přibližuje Málek.
Tento administrativní šotek se stát může, nejde o nic neobvyklého. Pak se ale nabízí zásadnější otázka — jak je možné, že nikoho z „expertních degustátorů“ při hodnocení vzorku netrklo, že ochutnává svrchně kvašené pivo, když má ve sklenici mít spodně kvašený lager? A jak se mohlo stát to, že nikomu během slavnostního vyhlašování nepřišlo divné, že mezi IPL pivy je dvanáctka se slovem „ejl“ v názvu?
Když týdeník Euro oslovil samotné pořadatele, začali tvrdit něco jiného než pivovar. „Pivo bylo spodně kvašený ležák a na přihlášce byl chybný název,“ říká Alois Srb, šéf akce, přestože si protiřečí s vyjádřením Píseckého hradebního pivovaru.
Že letos Zlatá pivní pečeť nejspíš přecenila své síly, ukazuje i příklad pražského létajícího podniku Bad Flash. Tomu organizátoři na diplomu zkomolili název a navrch jeho Imperial Stout nazvanazvaný Torpid Mind překřtili na Torpind Mind.
Zlatá pivní pečeť 2020 (vítězové vybraných kategorií) ? světlé výčepní: Pražačka, Tradiční pivovar v Rakovníku ? světlé výčepní z minipivovaru: Emanuelova 10°, u Tomana, Brno ? světlý ležák: litovel Premium, Pivovar litovel ? světlý ležák z minipivovaru: Děkan 11°, Biskupský pivovar u svatého Štěpána, litoměřice ? světlý ležák premium: Zubr Gradus, Pivovar Zubr, Přerov ? světlý ležák premium z minipivovaru: Tišnovan 12°, Pivovar Tišnov ? tmavý ležák: Černý ležák 12°, Rodinný pivovar Bernard, Humpolec ? tmavý ležák z minipivovaru: Jadrník 12°, Pivovar Jadrníček, Náměšť na Hané ? pšeničné pivo: Weizen 13°, Pivovar Kocour, Varnsdorf ? american pale ale: Independence – NEIPA 13°, Pivovar ládví Cobolis, Praha ? american india pale ale: IPA 14°, Vinohradský pivovar Praha ? sour: Sour Raspberry 12°, Rodinný pivovar Zichovec ? cider tradiční: Cider Sascha Kolowrat, Kolowratovy sady Velké Dvorce, Přimda
O autorovi| ONDŘEJ STRATILÍK, stratilik@mf.cz