Nefiltr Pavla Párala Trollové, hoaxy, ruská propaganda a podobné výrazy dnes hýbou naším světem. Ministr Chovanec založil na ministerstvu odbor na boj s dezinformacemi a prezident Zeman pohovořil cosi o koniáších.
Jako by drby, fámy a dezinformace byly jakýmsi čerstvě zrozeným fenoménem současnosti.
Ve skutečnosti jsou malé a větší lži, pomluvy a falešné zprávy součástí lidské komunikace od okamžiku, kdy člověk pronesl první slovo. Tak jako máme dnes chemtrails a ilumináty, tak jsme měli Bilderberg, zednáře, židobolševické spiklence a další společnosti ovládající zeměkouli od počátku věků. A někdy se zdá, že falešná zpráva dokáže změnit dějiny. Typickým příkladem je náš domácí hoax o smrti studenta Šmída na Národní třídě 17. listopadu 1989, který byl signálem ke svržení režimu. Ve skutečnosti však tahle zpráva neznamenala v onom revolučním kvasu vůbec nic a režim by padl i bez ní. Skutečné příčiny vyvolávající společenský pohyb byly mnohem hlubší a silnější, než může být jakákoli lež.
A neplatí to jen o Československu v minulém století. Neexistuje žádný propagandistický nástroj, který by byl schopen přesvědčit větší skupinu příčetných obyvatel Česka, že Putinovým poddaným se za jeho režimu žije lépe než nám v naší prohnilé demokracii. Pokud ovšem odhalovatelé nepřátelské propagandy z různých Evropských hodnot či antipropagandistických odborů ministerstev svou zbytečnou masáží nevyvolají v lidech pocit, že na těch ruských informacích musí něco být, když je třeba za státní peníze platit tolik lidí, aby je vyvraceli.
Zlá falešná zpráva jako ta o studentu Šmídovi může fungovat jen tehdy, pokud vymizí elementární důvěra mezi lidmi, voliči a jejich vůdci. Stává se tak proto, že tito vůdci a elity, z nichž vzešli, začnou zjevně sloužit zájmovým skupinám či cizím mocnostem, lhostejno zda Moskvě, Bruselu či Washingtonu, přitom škodí vlastním lidem a sami tuto službu zakrývají svou vlastní, snadno odhalitelnou lží a přetvářkou. Pak jim ale žádná ministerstva pravdy nepomůžou. •