Nepříznivá makroekonomická data, která v posledním období přicházejí z tuzemské ekonomiky, mají za následek i výrazný propad kurzu české koruny vůči euru a dolaru.
Zatímco oproti euru klesla koruna za poslední půlrok téměř o čtyři a půl koruny, vůči americkému dolaru poklesla o šest korun. Podle interpretace médií tato skutečnost prodraží nákupy Čechů v zahraničí a naopak uleví vývozcům.
Pokles kurzu české měny je vítanou zprávou pro většinu podniků a zároveň pomalým návratem k normálu z dřívějších let a síle české měny, která více odráží reálný stav ekonomiky. Čeští vývozci tak již nebudou krvácet a finančně ztrácet, jako tomu bylo v minulém roce, kdy přicházely kvůli silné koruně o miliardové částky. Například jen kvůli příliš silné koruně přišly české podniky podle Českého statistického úřadu za prvních osm měsíců loňského roku o 60 miliard korun, a Asociace exportérů dokonce odhaduje ztráty firem za celý rok 2008 na více než 100 miliard korun.
Další oslabování koruny může zmírnit dopady hospodářské krize na český průmysl, zároveň je bohužel kompenzováno výrazným poklesem objemu zakázek jednotlivých podniků. V žádném případě ale neakceptuji nářky těch, kteří tvrdí, že kvůli slabší koruně si budou moci v zahraničí dovolit méně než loni. Naopak právě propad kurzu koruny pomůže mnoha firmám lépe se vyrovnat s následky hospodářské a finanční krize a tyto firmy budou mít více peněžních prostředků. Třeba právě i na výplaty pro tyto lidi.
Kurz české měny se v loňském roce pohyboval jako na houpačce. Od počátku května do poloviny července zhodnotil téměř o desetinu, vzápětí do začátku září ztratil osm procent. Tak výrazné změny v kurzu v tak krátkém období nemají nic společného s ekonomickou výkonností ani nastavením monetární politiky, ale jsou spíš výsledkem kurzových spekulací, které působí firmám velké ztráty.