V pokladně Fondu národního majetku se evidentně nyní prohání už jenom meluzína. A tak se snaží šetřit, seč síly stačí. Nedávno například vypukl spor o úhradu ekologických zátěží v bývalé koksovně Karolina, která spadá pod Ostravsko-karvinské doly. Šéfové OKD tvrdí, že jim fond letos dluží už více než sto milionů korun. A ten zas požaduje přeplatek za rok 1998 ve výši pětatřiceti milionů. Obě strany jsou nesmiřitelné a jejich prohlášení jsou ostřejší než břitva.
Až do konce loňského roku totiž FNM dolům normálně proplácel náklady na rekultivaci území po bývalé koksovně. Celkem to bylo 212 milionů korun. Výši této sumy údajně potvrdil i supervizor projektu Geotest Brno a Fond národního majetku ji jako účelně vynaloženou zaplatil. V listopadu loňského roku však supervizor navrhl, aby dosud jednotná cena za ukládání odpadů byla rozdělena do dvou kategorií. Původně OKD fakturovaly za jednu tunu uloženého odpadu 1200 korun, po úpravě by to mělo být za nebezpečný odpad 1660 korun a za odpad ostatní 430 korun za tunu. Na konci letošního března se obě strany na těchto nových cenách dohodly s tím, že změna bude uplatněna zpětně od počátku letošního roku.
OKD tedy práce od ledna fakturuje na základě dohody. Jenže fond se rozhodl, že na nové ceny by se měly přepočítat i faktury za loňský rok a po dolech nyní požaduje vrátit zhruba pětatřicet milionů korun. Letošní platby tedy prozatím zastavil. S tím však ostravští zásadně nesouhlasí. „Výši sumy za rok 1998 potvrdil FNM i supervizor jako účelně vynaloženou, není tedy, co dál řešit. My jsme s letošní úpravou souhlasili, dokonce i zpětně od počátku roku, tvrdí mluvčí OKD Radek Chalupa. Jenže fond se zatvrdil a nechce ustoupit. „Dokud nedostaneme dobropis na třicet pět milionů, nebudeme letos nic proplácet. Loni poskytnuté prostředky nepovažujeme za hospodárně vynaložené a my se ze zákona musíme chovat hospodárně, kontruje mluvčí fondu Otakar Veverka. Takže prý není pravda, že si fond jen tak něco usmyslel a vina je na straně dolů.
A tak se OKD rozhodlo použít tvrdší prostředky. „Protože musíme omezit práce na minimum, budeme muset k prvnímu září propustit dvě stě dvacet zaměstnanců, říká Chalupa. Jednání se sice v žádném případě nebrání, ale jedinou alternativou je, aby FNM zaplatil. Ten totiž momentálně, aby zamezil ekologické havárii, posílá pouze peníze na udržovací práce, což v červnu činilo asi pět milionů a nadále po milionu měsíčně.
Hrozba propouštění samozřejmě vyděsila odboráře podniku. Proto se pustili do jednání s kdekým, naposledy s ministrem financí Pavlem Mertlíkem, který je z titulu své funkce zároveň předsedou prezidia fondu. „Ministru Mertlíkovi jsme předložili doklady o tom, že loňské fakturace byly naprosto v pořádku a v souladu s vědomím pracovníků FNM. Slíbil, že to prověří, zdůrazňuje šéf odborů OKD Rekultivace Dušan Otaševič.
On i vedení dolů však soudí, že údajné nesrovnalosti z loňského roku jsou jenom zástupným problémem. Tím hlavním prý jsou prázdné účty. Problémem totiž není to, že fond považuje úhradu za loňský rok za spornou. To se dá samozřejmě řešit. Jenže fond letos zatím nechce OKD dát ani ty peníze, které nikdo nezpochybňuje. Alespoň tedy tak, že od požadované částky přes sto milionů odečte údajný loňský přeplatek. Ostatně i ministr Mertlík prý prohlásil, že se mu takové řešení jeví jako rozumné.