Menu Zavřít

Slovenská voda na Špindlerův Mlýn

2. 12. 2013
Autor: Euro.cz

Společnost Tatry Mountain Resorts posiluje svou pozici v lyžařském centru

Špindlerův Mlýn není jen největší české lyžařské středisko, ale i nejbohatší pražská čtvrť. Že je to do Prahy trochu daleko? Možná, nicméně složení rezidentů – ať už trvalých, nebo přechodných – je jednoznačné. Kdo v Praze něco znamená, musí mít ve Špindlu byt, apartmán, chalupu, nebo alespoň musí pravidelně dojíždět. Není divu, že vše, co se kolem tamního střediska děje, budí pozornost.

Když si před rokem pronajala od Českého svazu tělesné výchovy špindlerovský skiareál společnost Melida, vlastněná provozovatelem slovenských horských středisek Tatry Mountain Resorts (TMR) ze skupiny J&T a společností Snowhill českého miliardáře Tomáše Němce, probudilo to dokonce vášně.

Po celé Praze se spekulovalo, kdo ve skutečnosti za novým provozovatelem lanovek a vleků v Krkonoších stojí. Je to Martin Roman, který na horách tráví docela dost času a jsou pro něj srdeční záležitostí? Anebo inventáře místních hotelů a restaurací Roman Janoušek s Tomášem Hrdličkou? Nebo snad Marek Dospiva z Penta Investments? Spekulacím nahrávala skutečnost, že původní akcie Melidy byly vystaveny na majitele.

Nyní už jsou akcie na jméno a spekulace neustávají, nicméně jedno je jasné. Areálu vládnou Slováci a vládnou mu dobře. A jinak to nebude ani po majetkové změně, o níž exkluzivně v tomto vydání informuje týdeník Euro. Druhého vlastníka Melidy přebírá Igor Rattaj. Akcionář TMR, partner ve skupině J&T a jeden z nejbohatších mužů Slovenska.

Lidé z Melidy se zatím hospodářským výsledkem raději moc nechlubí, aby příliš nedráždili provozovatele. Desítky milionů korun vydělaných nad nájem, jehož výše odpovídá špičkovému výkonu střediska v dobách, kdy ho provozoval ČSTV na vlastní triko, však jasně vypovídá o tom, že to opravdu chtělo zkušeného provozovatele. Že přišel ze Slovenska, není překvapivé. Společnost TMR nasbírala dost zkušeností na to, aby měla zájem expandovat, a Česko s Polskem jsou nejlogičtějším cílem. A naopak pro Krkonoše jsou Slováci nejlogičtějším partnerem, protože těžko očekávat, že by se na severovýchod Čech hrnuli provozovatelé skiareálů z alpských zemí.

Slušný hospodářský výsledek dává ekonomickou logiku i investicím, které Špindlerův Mlýn v lyžařské infrastruktuře potřebuje. Nové lanovky, rozšířené sjezdovky, zasněžování, gastronomické služby, sportovní služby a obchody, po tom všem za ceny odpovídající kvalitě návštěvníci v posledních letech marně a znechuceně pátrali. Začínající sezona nabídne ochutnávku, která budí naděje.

bitcoin_skoleni

A nakonec je to spása i pro místní hoteliéry. Ubytovací kapacita ve městě, jak v rozhovoru pro týdeník Euro konstatuje i generální ředitel TMR Bohuš Hlavatý, je vyšší než to, co pojmou sjezdovky. Atraktivity Špindlerova Mlýna totiž nalákaly četné investory k neopatrným investicím, jejichž výtěžnost nyní ani zdaleka nedosahuje předpokládaných úrovní, a bez zvýšení počtu lidí přijíždějících do střediska je čeká bankrot. Ti se nyní nejspíš modlí, aby ambiciózní plány nového správce skiareálu vyšly a Špindl začal lákat větší množství lyžařů z Polska a Německa.

O autorovi| PAVEL PÁRAL paralp@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?