Menu Zavřít

Slovenský Babiš říznutý Okamurou. Kollár brojí proti oligarchům

28. 2. 2017
Autor: ČTK

Slovenský premiér Robert Fico ustál v předešlých dnech snahy o své odvolání. Jedním z těch, kteří ho chtěli z křesla ministerského předsedy sestřelit, byl podnikatel Boris Kollár a jeho hnutí Sme rodina – Boris Kollár. Nováček v politice chce s hesly à la Babiš bojovat proti oligarchům. Potíž je v tom, že se jim sám v mnoha ohledech podobá.

Po kauze, kdy kvůli selhání vlády a jí nominovaného vedení regulátora skokově vzrostly ceny energií více než milionu slovenských odběratelů, nenechává Boris Kollár na žádném z oligarchů nit suchou. Vzpomněl si přitom i na Daniela Křetínského, který podle něj sponzoruje vládní stranu SMER-SD, což dal do souvislosti s až obdivuhodnou prosperitou jeho Energetického a průmyslového holdingu pod Tatrami. Podle Kollára právě takoví podnikatelé mohou za vysoké ceny energií a potažmo i za slovenskou chudobu.

V televizní debatě pro RTVS poukazoval na nízké ceny energií na trzích, které ale podle něj na Slovensku neúměrně navyšuje předražená distribuce prostřednictvím „trubek a kabelů“ v rukou oligarchů.

„Samozřejmě, že je třeba odvolat Fica, vždyť (jemu spříznění lidé) tento stát rozkrádají již deset let,“ vysvětloval Kollár na mimořádné schůzi parlamentu, proč bude 8 poslanců jeho hnutí hlasovat pro premiérovo odvolání.

Kauza navýšení cen energií však není zdaleka první okolností, v níž slovenský podnikatel kritizuje sponzory vládní strany SMER-SD. Proti oligarchům známý populista a bojovník proti islámu vytáhl již před několika měsíci.

„Věci jsou buď dobré, nebo špatné. My se musíme zaměřit na sebezáchovu a podporovat vlastní lidi. Nelze připustit rozkrádání státu, ať už krade oligarcha nějaké politické strany, nebo to rozkrádají uprchlíci,“ uvedl pro parlamentnelisty.sk Kollár.

Jeho kritika vzbudila rozmanitý ohlas. Sám Kollár totiž jako podnikatel využíval známosti s politiky a nejspíše se i zapletl s mafií.

Začal podnikat ještě během komunismu, kdy měl startovní kapitál a velkou výhodu. „Zákon nezakazoval něco koupit a prodat. Tak jsem koupil a prodal první počítač. Právě na tomto svém prvním obchodě jsem vydělal na tu dobu obrovské peníze,“ popisuje start svého podnikání.

Co ovšem nikdy nevysvětlil, je série fotografií a policejní spisy vypovídající o jeho kontaktech s bratislavskou mafií. Několik obchodů s drahými kovy a IT technikou udělal s Petrem Steinhübelem, který jistý čas šéfoval gangům v celém okolí.

O spolupráci obou pánů konec konců svědčí i údaje v obchodním rejstříku odkazující na jejich společné vlastnictví Bratislavských mrazíren. Převzetí uvedeného podniku provázely mafiánské praktiky včetně vraždy. Tyto okolnosti Kollár sice nepopírá, jakékoli výzvy k jejich vysvětlení ale odmítá jako špinavé hry konkurentů.

Tatranský magnát

To nejdůležitější v jeho podnikatelské kariéře se odehrálo v devadesátých letech. Příležitost spatřil ve strukturách postsocialistických tělovýchovných organizací. Ty tehdy ovládly vleky, tatranský Hotel FIS a další majetek na Štrbském Plese. V souboji s manažery tělovýchovy Kollár postupně zvyšoval vliv a přes 1. Tatranskou akciovou společnost zprostředkovával zahraniční investice.

Před dvěma lety se pravděpodobně potýkal s finančními problémy. Během loňského léta tyto spekulace přiživila skutečnost, že ho finančníci z J&T vytlačili z akciové společnosti Tatry Mountain Resorts (TMR).

bitcoin_skoleni

I nadále ovšem drží aktiva několika hotelů a restaurací na Štrbském Plese či lyžařské středisko Park Snow Donovaly nedaleko Banské Bystrice. Esem v jeho rukávu zůstává také mediální vliv Fun rádia, z něhož se sice naoko stáhl, i nadále je ale vlastní. O hodnotě jeho majetku se však lze jen dohadovat. Množství akcií totiž vlastní anonymní formou a sám se jako bojovník s oligarchy miliardami chlubí jen nerad.

Čtěte také:

Eustream s odvoláním neuspěl. Slovensku zaplatí dvě miliardy

Druhá míza gumárenského krále. Šlemr skupuje minerální vody

Mzdy na Slovensku rostou, Slováci už do Česka za prací nechtějí


  • Našli jste v článku chybu?