Menu Zavřít

Slovenský parlament zrušil Mečiarovy amnestie k únosu Kováčova syna

5. 4. 2017
Autor: čtk

Slovenský parlament dnes schválil usnesení, kterým zrušil amnestie, jež kromě jiného bránily trestnímu stíhání pachatelů únosu syna tehdejšího prezidenta Michala Kováče v roce 1995 do ciziny. Rozhodnutí sněmovny ještě posoudí ústavní soud. Ze zavlečení Kováče mladšího do Rakouska byla v době vlády premiéra Vladimíra Mečiara podezřelá slovenská tajná služba SIS.

Slovenská prokuratura již v roce 2000 podala v souvislosti s únosem obžalobu na 13 osob včetně bývalého šéfa SIS Ivana Lexy. Soud trestní stíhání ale zastavil právě kvůli amnestiím. Ty vydal v roce 1998 Mečiar, který tehdy vykonával i některé prezidentské pravomoci, neboť Slovensko přechodně nemělo hlavu státu. Po zrušení amnestií, jejichž anulaci podpořilo 129 ze 144 přítomných poslanců, by trestní stíhaní v případu únosu mělo být obnoveno.

„Dozrál čas a politická vůle, abychom toto stigma slovenské politiky odstranili. Chci uvítat i konstruktivní postoj opozice,“ řekl před hlasováním sněmovny o zrušení amnestií premiér Robert Fico, který v minulosti označil amnestie za nezrušitelné, ale nakonec tento krok podpořil.

Zavlečením Kováčova syna do Rakouska chtěla SIS podle některých informací zdiskreditovat tehdejšího prezidenta Kováče, který kritizoval Mečiarovu vládu. Na Kováče mladšího byl v té době v Německu vydán zatykač kvůli údajné zpronevěře v bratislavské firmě Technopol, rakouský soud ho ale německé prokuratuře nevydal a vrátil ho na Slovensko. Německá justice pak stíhání Kováče mladšího zastavila.


Slovenský exministr měl platit výplatné mafii. Přečtěte si více


Mečiarovy amnestie se vztahovaly rovněž na aféru kolem zmařeného referenda o vstupu země do NATO a i v této části je parlament anuloval.

Cestu k možnosti rušit prezidentské amnestie či milosti sněmovnou otevřela ústavní novela, kterou slovenský parlament schválil minulý týden. Národní rada tehdy zároveň rozhodla, že anulaci amnestií a milostí bude automaticky posuzovat ústavní soud. Pokud ústavní soudci během 60 dnů od zahájení řízení rozhodnutí sněmovny nezruší, usnesení parlamentu bude platné.

Spolu se zrušením Mečiarových amnestií schválené usnesení parlamentu ruší i milost, kterou v aféře Technopol prezident Kováč udělil svému synovi. Bývalý prezident, který zemřel loni ve věku 86 let, tak podle dřívějších informací rozhodl proto, aby slovenské úřady vrátily pas jeho synovi a ten mohl vycestovat do Německa k výpovědi. V současnosti Kováč mladší pracuje ve slovenské diplomacii.

bitcoin_skoleni

Slovenská sněmovna v minulosti neschválila několik návrhů na zrušení Mečiarových amnestií, a to i kvůli nesouhlasu Ficovy strany Směr-sociální demokracie. Současný kabinet nakonec navrhl ústavní novelu ohledně možnosti zrušit prezidentské amnestie či milosti sněmovnou za předpokladu, že tyto právní akty odporují principům demokratického a právního státu. Pro zrušení amnestií se v průzkumu veřejného mínění vyslovily téměř dvě třetiny Slováků.

Dále čtěte:

Mečiarův pobočník Lexa žaluje zesnulého exprezidenta

Luxusní byty a daňová kouzla. Sestřelí ministra Kaliňáka „jeho člověk“?


  • Našli jste v článku chybu?