Menu Zavřít

SMS jsou nejdražším způsobem komunikace

1. 2. 2010
Autor: profit

Krátké textové zprávy jsou mezi uživateli mobilních telefonů velmi oblíbené. Při přepočtu ceny SMS na objem dat, která přenáší, se ale ukazují jako zdaleka nejdražší druh korespondence.

Autor: Jakub Stadler

Těžko bychom hledali dražší službu přenosu dat, než jsou krátké textové zprávy (SMS). Stačí porovnat množství přenesených dat v jedné textovce a v minutovém hovoru. Výsledek je alarmující: Při hovoru přenese síť operátora víc než 11 000krát větší objem dat než při přenosu textovky. Cena SMS je však přitom jen o málo nižší než minuta hovoru. Logicky by tedy cena SMS klidně mohla být třeba jednou desetitisícinou ceny minutového hovoru, protože i za tuto cenu operátor data přenáší.

Bojkot textovek

Srovnejme SMS ještě s cenami za datové služby mobilních operátorů. Připojení k internetu stojí přibližně pět haléřů za jeden kilobajt a cena SMS je jedna koruna. Jedna SMS obsahuje 140 bajtů. Stejné množství dat bude v případě připojení na internet přes mobilní telefon přeneseno za 1/140 ceny SMS. Je tedy vidět, že si za SMS nechávají operátoři zaplatit více než dobře.

Dokonce tak dobře, že se před několika lety Francouzi rozhodli službu SMS bojkotovat. Největší francouzská asociace na obranu spotřebitelů Union Fédérale des Consommateurs vyhlásila 9. květen 2003 Dnem bojkotu SMS zpráv. Zdůvodnila ho příliš vysokou cenou za zprávu dosahující v průměru 13 eurocentů, přičemž náklady na jednu SMS se údajně v té době ve Francii pohybovaly kolem 2 centů. Podle zprávy bojkot podpořilo 24 procent Francouzů. Neoficiální zdroje ale hovořily o mnohem vyšší účasti a tvrdily, že operátoři zkreslili údaje z 9. května 2003 ve svůj prospěch.

Dražší než Hubbleův teleskop**

Nad cenou SMS se pozastavil i astronom Nigel Bannister z univerzity v britském Leicesteru. Spočítal, že přenos textu pomocí SMS vyjde v Británii dráže než stáhnout stejné množství dat z Hubbleova dalekohledu. A to přibližně čtyřicetkrát. Cenu za přenos dat z Hubbleova dalekohledu získal přímo od NASA. „Hubbleův teleskop není levná záležitost, ale ceny textovek jsou astronomické,“ tvrdí vědec.

bitcoin_skoleni

Při psaní SMS ale mohou na uživatele číhat i další nástrahy, které výslednou cenu SMS prodraží. Týkají se především použití abecedy s diakritickými znaménky. Použití diakritiky se totiž může leckdy zbytečně prodražit. Podle toho, jakým způsobem je text ve zprávě zakódován, může mít SMS maximální délku 160 znaků, což je standardní délka odpovídající zhruba dvěma řádkům textu na počítači, ale také jen 70 znaků, což představuje necelý jeden řádek.

Jde o to, kolik bitů zabere jeden znak. Při kódování standardní GSM abecedou je délka zprávy 160 znaků. Použijeme-li ale ve zprávě ­třeba jen jediný znak s diakritikou, te­lefon celou zprávu překóduje tak, že použije jinou abecedu, která sníží počet znaků ve zprávě na 70. A jestliže zakódovaná zpráva zabere celkově více než 70 nebo 160 znaků (podle použité abecedy), telefon ji automaticky rozdělí do více zpráv. Obvykle na to uživatele neupozorní. Odeslání takové zprávy pak může stát více, než byste čekali.

  • Našli jste v článku chybu?