V rychlém internetu konkurují Telecomu dva operátoři
Jediným operátorem v Česku, který velkoobchodně poskytuje vysokorychlostní internet přes pevné telefonní linky, už není Český Telecom (ČTc). Jako jeho zdatný konkurent se projevuje společnost Telenor Networks, která začala od 1. června komerčně nabízet ostatním alternativním operátorům širokopásmové služby ve vlastní DSL síti. Telenoru to umožnila smlouva s Českým Telecomem o pronájmu místní smyčky, na jejímž základě si od dominantního operátora pronajímá metalické linky, takzvanou poslední míli z ústředny ke koncovému uživateli. Operátor si v ústředně Telecomu, kde se sbíhají telefonní linky, nainstaluje vlastní zařízení a od ČTc pronajme konkrétní metalické dráty vedoucí ke konkrétnímu zákazníkovi.
Vášnivá liberalizace.
Podpisu smlouvy mezi ČTc a Telenorem předcházela novela telekomunikačního zákona z loňského srpna, jejímž hlavním prvkem je možnost alternativních operátorů pronajímat si od Telecomu místní linky na základě právních úprav Evropské unie, LLU – Local Loop Unbundling. V návaznosti na to zveřejnil Český Telecom vloni v září referenční nabídku zpřístupnění místní smyčky. Vášně očekávaně rozpoutaly především ceny – více než deset tisíc korun za jednorázový „vstupní poplatek“ a 461 korun měsíčně bez DPH, a to za jednoho klienta, respektive jednu telefonní linku.
Alternativní operátoři argumentovali, že není možné, aby velkoobchodní cena byla vyšší než cena „koncového“ paušálu pro běžného klienta, přesto se Telenor s Telecomem nakonec dohodl. „Není to ideální stav, jaký bychom si představovali. Našli jsme ale polohu, v které naše spolupráce funguje,“ komentuje situaci obchodní ředitel Telenoru Networks Jiří Nykodým. Operátor podal u regulátora trhu, Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), žádost o cenové rozhodnutí pro LLU. „Leží tam již několik měsíců bez výsledku,“ říká Nykodým a dodává, „cena by měla odpovídat tomu, za co Český Telecom nabízí ADSL svým zákazníkům. Rozhodně by neměla být pro nás diskriminační.“
Smělé ambice.
Po zhruba čtvrletním testovacím provozu začal Telenor Networks v červnu poskytovat vlastní vysokorychlostní internetové služby pod názvem xDSL by Telenor. „Důvod proč jsme se do celého byznysu pustili, je jasný. Cítili jsme a stále cítíme, že český trh není v oblasti broadbandu, širokopásmového připojení na internet, dostatečně konkurenční. Jediná velkoobchodní nabídka Českého Telecomu, kdy ostatní telekomunikační firmy produkt jen přeprodávají, aniž by mohli měnit parametry služby, není dobrá pro operátory ani koncové uživatele,“ říká Nykodým.
Telenor postupně začal na ústřednách ČTc budovat vlastní technologie, které jim umožní připojení „vlastních“ zákazníků do sítě. „V současnosti máme v patnácti pražských lokalitách přístup k asi 220 tisícům telefonních linek, což je zhruba třetina ze všech v Praze,“ vypočítává produktový ředitel Telenoru František Mikeš. Nově také firma zprovoznila první lokalitu mimo hlavní město. V Ostravě je v dosahu služeb Telenoru čtrnáct tisíc linek. „Do konce letošního roku chceme mít přístup k 80 procentům linek v Praze, rozvíjet se budeme ještě i v Ostravě, Brně, Plzni, Hradci Králové a Pardubicích,“ dodává Nykodým. Celkově by tak měl mít Telenor v dosahu 780 tisíc telefonních linek, přičemž v Česku jich je momentálně aktivních zhruba 3,5 milionu.
Sami neprodávají.
Aktuální počet zákazníků připojených přes síť Telenoru, ani plány do budoucna nechce Nykodým komentovat. „Jsme teprve v rozjezdové fázi projektu, proto jsme se společně s partnery rozhodli čísla nezveřejňovat,“ tvrdí. Telenor xDSL služby nenabízí koncovým zákazníkům, ale jen ostatním alternativním operátorům. Nyní má podepsaný kontrakt s Contactelem, eTelem, SkyNetem a sesterskou společností Nextra. „Vyjma Českého Telecomu a Českých radiokomunikací (ČRa) je každý operátor v Česku naším potenciálním zákazníkem. S několika firmami již vyjednáváme,“ uvádí Nykodým. Partneři Telenoru doposud nabízeli služby firmám a korporátním zákazníkům, od poloviny září připravil Telenor dva tarify i pro segment domácností.
Do budoucna by Telenor rád ovládal na velkoobchodní bázi asi 20 procent všech DSL služeb v České republice. „Na těchto očekáváních jsme postavili byznysmodel. Soudím, že je to cíl dosažitelný v horizontu tří let od spuštění sítě,“ řekl Nykodým týdeníku EURO. Připouští, že v současnosti je provozování xDSL služeb ztrátové, nicméně obchodní plán počítá se ziskovostí. „Podle vývoje několika faktorů, například cen, to může být jeden rok, ale třeba i pět let,“ vysvětluje.
Vlastní broadbandové služby postavené na LLU začaly těsně před prázdninami nabízet i České radiokomunikace (ČRa). Na rozdíl od Telenoru však ČRa nabízí DSL služby přímo koncovým zákazníkům. Do konce roku chce operátor pokrýt 28 lokalit po celé republice, a získat tak přístup k více než čtyř stem tisícům linek.