Menu Zavřít

Snadné způsoby, jak najít svou cestu

25. 1. 2007
Autor: Euro.cz

Když se ukazatelé tras pro řidiče od MapQuest...

bitcoin_skoleni

Celý podtitulek: Když se před pár lety objevily ukazatelé tras pro řidiče od MapQuest, přestal jsem spoléhat na tradiční mapy a začal cestovat s aktovkou nacpanou vytištěnými stránkami s popisem cesty. Teď už jen zřídkakdy opouštím domov bez nějakého navigačního zařízení. Už jsou totiž tak dobrá a levná, že není důvod být bez nich.

Nejlepší naváděcí systémy jsou zabudovávány do automobilů, ale mají tři nevýhody. Za prvé: náklady - například skvělý systém v Acura TL zvýší cenu vozu o dva tisíce dolarů. Za druhé: můžete chtít systém, ovšem nikoli celé nové auto. A nakonec: k čemu vám bude navigační systém zabudovaný doma ve vlastním autě, když často jezdíte v pronajatém voze po neznámých městech.
Tyto přídavné systémy se běžně dělí na telefonní příslušenství a přímo zařízení k navigaci. Mobilní telefony od Verizon Wireless, Sprint, Nextel a Alltel obsahují globální poziční systém (GPS) a nabízejí služby, které poskytují mapy a navigační informace na telefonu. (Telefony od Cingularu a T-Mobilu, které využívají jinou technologii, vyžadují navíc méně vhodné externí přijímače GPS, obvykle bezdrátově připojené prostřednictvím Bluetooth.)
Vyzkoušel jsem VZ Navigator od Verizonu (za deset dolarů měsíčně tuto službu poskytuje začínající firma Networks in Motion), který je k dispozici na většině vyspělejších přístrojů Verizonu. Telefon můžete upevnit na přístrojovou desku nebo na přední sklo kolíčkem, ale zjistil jsem, že vše fungovalo stejně dobře i na místě, kterému jsem onehdy říkal popelník. Ve chvíli, kdy nebyla mapa na titěrném displeji dostatečně velká, abyste do ní mohli za jízdy nahlížet, bylo požitkem poslouchat mluvenou navigaci přímo z telefonu nebo do sluchátek. Pokyny k odbočení hlásil aparát přesně a včas. Když jste se snad někde ztratili, služba rychle upravila trasu. A protože jde o kapesní zařízení, skvěle se hodí i k pěšímu cestování. Služba by mohla být ještě lepší, kdyby byla pro chodce upravena a ignorovala například jednosměrky a jiná dopravní omezení.
Ty, kteří dávají přednost speciálním navigátorům, jistě potěší, že mezi jednotlivými výrobci zuří cenová válka. Vysokou kvalitu můžete díky tomu získat i za 200 dolarů či méně. Tyto přístroje bývají obvykle vybaveny již nahranými mapami a nabízejí tří až čtyřpalcové dotykové displeje, umísťované na přední sklo nebo na přístrojovou desku automobilu. Některé modely vyšší kategorie nabízejí za příplatek aktuální dopravní zpravodajství. Ve většině amerických měst jsou však informace příliš kusé, než aby mohly skutečně pomáhat. Všechny tyto produkty využívají stejnou technologii čipů SiRF Technology GPS a mapy NAVTEQ nebo TeleAtlas, takže v jejich výkonnosti je jen minimální rozdíl. Výrobky firem Pharos, TomTom, Magellan, Navman, Pioneer, Mio i jiných poslouží též.
Pharos GPS 135, který jsem vyzkoušel. Má sice poněkud nepřehledné ovládání, ale s cenou pod dvě stě dolarů jde o dobrou koupi. Na opačném výkonnostním konci stojí Garmim Nüvi 350, který zůstává mým favoritem.Výborně vklouzne do kapsy a jeho používání je snadné. Zásluhou tržního boje jej můžete pořídit až o 200 dolarů levněji, než je jeho běžná cena. Ta činí 642 dolarů.
Téměř každý Palm nebo Pocket PC se může díky dodatečnému softwaru a přijímači GPS Bluetooth stát navigačním zařízením, ale tato kombinovaná řešení nejsou úplně šťastná. Ačkoli se přístroje PDA se zabudovaným naváděcím systémem zdají být přirozeným řešením, nikdy se neuchytila. Posledním příspěvkem je iPAQ rx5915 Travel Companion od Hewlett-Packard, což je navigační aparát, určený pro použití v automobilech a plně zvládající Windows Mobile PDA. Je ale dost objemný, navíc stojí přes 550 dolarů a patří k rychle zanikající třídě PDA bez vestavěného mobilního telefonu.
Pro nenáročnou službu je asi nejlepší vsadit na navigační „hand-set“; jinými slovy na nový šikovný mobil. Uchrání vás před přibíráním dalších hračiček do vašeho života a měsíční náklady nemusejí být otravně vysoké. Jestli ovšem chcete povýšit, je zde spousta specializovaných GPS navigátorů - ušitých takřka pro každou kapsu. Copyrighted 2006 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

  • Našli jste v článku chybu?