Menu Zavřít

Snížené zvýšení DPH na dva tahy

11. 3. 2011
Autor: Euro.cz

Penzijní reforma

bitcoin_skoleni

Konec dobrý, všechno dobré, dalo by se snad říci po kotrmelci, který udělala vláda se svým plánem získat finance na penzijní reformu navýšením DPH. Rozložení daňového skoku do dvou mírnějších kroků je dobré, protože dává firmám i obyvatelstvu čas k tomu, aby se adaptovali na nové ceny. Umožní to také utlumit jistou část navýšení daně v maržích výrobců i obchodníků. Zčásti se tak možná omezí pokles domácí spotřeby, který řada firem předpovídala pro případ, že by DPH skutečně od letošního října skočila na dvacet procent.
Jak ukazují propočty Petra Janského z institutu IDEA, jsou dopady takto upravené DPH na domácnosti výrazně příznivější než původní plán. Zejména proto, že díky nim mírně poklesne cena energií a některých služeb, například telekomunikací. To také citelně sníží rozsah nutných kompenzací kvůli růstu životních nákladů v nízkopříjmových domácnostech a v penzích.
Na druhou stranu tahle akce ukázala, že vláda nenalévala voličům zcela čistého vína, když tvrdila, že navýšení DPH si vynucuje kolabující a reformu vyžadující penzijní systém. Fakticky jde o přesun daňového břemene z firem na občany. Ta myšlenka jistě má své oprávnění, protože náklady práce jsou v Česku vysoké a jejich původně plánované snížení o 1,8 procentního bodu by bývalo pomohlo příštímu růstu ekonomiky, byť za cenu nějakých dvaceti miliard korun daňových výnosů ročně. Navíc současný propad na důchodovém účtu je dán především vysokou mírou nezaměstnanosti a snižování nákladů práce je nejefektivnější formou boje za vyšší zaměstnanost. Bylo by však rozhodně lepší, kdyby ministři tuto otázku veřejně diskutovali a pak rozhodli. Místo toho tak trochu blufovali, což si pochvalu nezaslouží.
Navíc se ukazuje, že část vládní koalice v podobě ministrů za Věci veřejné buď moc netušila, pro co hlasuje, když uzavřela první koaliční dohodu o zvýšení DPH, nebo je třeba na platnost dohod s touto stranou pohlížet jako na meteorologickou předpověď počasí – bez záruky. A to je před hlasováním o mnoha, minimálně stejně důležitých a často také velmi bolestivých reformních opatřeních varující.

  • Našli jste v článku chybu?