Menu Zavřít

Sobotka věří jádru, na obnovitelné zdroje se nechce spoléhat

4. 10. 2016
Autor: Brian Kusler CC BY 2.0 Flickr

Na obnovitelné zdroje energií nelze v současnosti zcela spoléhat a jaderná energetika přispívá v České republice k zajištění bezpečných dodávek elektřiny, řekl na Evropském jaderném fóru v Bratislavě český premiér Bohuslav Sobotka. Podle jeho slovenského kolegy Roberta Fica by bylo chybou nepokračovat v přípravě česko-slovenského projektu výstavby nové jaderné elektrárny na západě Slovenska, byť v současnosti se podle něj nové jaderné zdroje stavět nevyplatí.

„Především dnes, v době masivního rozvoje obnovitelných zdrojů energie, je potřeba mít k dispozici zdroj, který zajistí stabilní dodávky čisté energie v základním zatížení sítě. Ačkoliv vnímáme přínos rozvoje obnovitelných zdrojů a jejich posilující roli do budoucna, za stávajících podmínek na ně výhradně nelze spoléhat,“ řekl Sobotka.

Podle českého premiéra je jaderná energetika jedním ze základních kamenů české energetické soustavy. Uvedl rovněž, že Česko výhledově počítá s výstavbou dalšího bloku v jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín.

„Vnímám, že jaderná energie budí vášně. Mrzí mě snahy tyto emoce využít pro nevěcnou diskreditaci jádra. Velmi často je to čirý populismus. Respektuji rozhodnutí zemí, které se rozhodly jádro ve své energetice nevyužívat. Očekávám, že tyto země budou plně respektovat princip svobodné volby energetického mixu,“ řekl Sobotka.

Slovenský premiér Fico řekl, že česko-slovenský projekt výstavby nové jaderné elektrárny v západoslovenských Jaslovských Bohunicích získal kladný posudek v rámci hodnocení vlivů na životní prostředí.

ERÚ už nechce podporovat obnovitelné zdroje. Čtěte více:

Soumrak obnovitelných zdrojů? ERÚ s jejich podporou nepočítá

Ilustrační foto

„Bylo by velkou chybou, pokud bychom zmeškali čas a nepřipravovali dokumenty. Budeme připraveni na období, kdy se výstavba nových zdrojů může stát atraktivní a aktuální. Pokud vznikne příznivé investiční prostředí, tento projekt můžeme kdykoli oživit,“ poznamenal Fico, který je dlouhodobě zastáncem jaderné energie, jež má na Slovensku největší podíl na výrobě elektřiny.

Projekt možné výstavby nové atomové elektrárny na Slovensku zastřešuje Jadrová energetická spoločnosť Slovenska, kterou v roce 2009 založilo Slovensko spolu s českým koncernem ČEZ. Od té doby došlo na trzích k výraznému poklesu cen elektřiny.

Význam jaderné energie na Slovensku stoupne po dokončení dvou rozestavěných bloků v jaderné elektrárně Mochovce, kterou vlastní největší výrobce elektřiny na Slovensku, společnost Slovenské elektrárne. Dostavba se proti původním plánům ovšem prodražuje a zpožďuje.


Čtěte také:

bitcoin_skoleni

ČEZ má zájem o trh větrných elektráren na moři v Německu

EPH a PPF dokončily nákup německých dolů a elektráren Vattenfallu


  • Našli jste v článku chybu?