Menu Zavřít

Sobotka ze summitu veze argument na podporu českých postojů ke kvótám

20. 10. 2017
Autor: čtk

Jako příslib a argument na podporu českých postojů ke kvótám na uprchlíky vnímá premiér Bohuslav Sobotka část závěrů skončeného summitu Evropské unie, která se v souvislosti s chystanou reformou evropského azylového systému zmiňuje o potřebě hledat pro tuto věc mezi členskými státy unie shodu. Podle Sobotky ale ještě není v této věci zcela vyhráno a v příštích měsících tak země čekají tvrdá vyjednávání.

Prezidenti a premiéři 28 zemí Evropské unie v noci na dnešek v Bruselu odsouhlasili závěry své říjnové schůzky, které se kromě jiného týkají migrace. Jeden z bodů přitom zdůrazňuje, že v otázce reformy takzvaného dublinského systému, tedy způsobu, jak jsou v Evropské unii řešeny azylové žádosti, by měly státy „usilovat o dosažení konsensu během prvního pololetí roku 2018“.

O to se země neúspěšně snaží od roku 2016, kdy Evropská komise s reformou přišla. Stávající podoba pravidel se v migrační krizi roku 2015 jasně ukázala jako nedostatečná. Na mnohých částech reformy, především nejrůznějších technických aspektech, se státy Evropské unie bez potíží shodují.

Klíčovým bodem, který je rozděluje, je ale návrh, aby v případě krizového migračního tlaku v jedné zemi mohl být spuštěn mechanismus přerozdělení části těchto migrantů do jiných zemí unie podle kvótového klíče.


Přečtěte si esej o možném přechodu na euro:

Esej: Zamávejte eurobusu

Euro, ilustrační kresba


Proti jsou země ze střední a východní Evropy, které podobným způsobem odmítaly už v roce 2015 přes jejich nesouhlas prosazený jednorázový mechanismus podobného typu. Na jednání ministrů vnitra v září 2015 byly tyto země přehlasovány. Unijní soud nedávno potvrdil, že se tak stalo v souladu s evropskými procedurálními pravidly.

Především státy visegrádské skupiny, včetně České republiky, trvale poukazovaly na jeho malou funkčnost a v posledních měsících také na fakticky nízký počet těch žadatelů o azyl, kteří byli z Itálie a Řecka skutečně přesunuti jinam.

Podle Sobotky ale nyní s formulací o potřebě konsensu souhlasily i státy, které s ideou kvót na uprchlíky původně přišly. „Podle mého názoru také to naznačuje, že nechtějí střet a opakování situace, kdy se budeme vzájemně přehlasovávat v tak citlivé věci,“ poznamenal předseda vlády.

O závěry říjnového summitu EU se tak Česko a další visegrádské země hodlají opírat v nastávající diskusi o reformě. „Budeme trvat na tom, abychom - pokud jde o změny azylové politiky - dosáhli konsensu,“ řekl český premiér.

bitcoin školení listopad 24

Atmosféru podle něj ukáže prosincový summit, který se tématem bude zabývat. Ohledně reformy dublinského systému se už proti sobě jdoucí postoje unijních zemí pokusila sladit bývalá předsednictví Slovenska i Malty, jejich kompromisní návrhy ale neuspěly. Nyní svůj vlastní pokus chystají Estonci.

Související články:

Brusel tlačí na rychlý brexit. Druhá fáze dostala zelenou

Komise chce snížit finanční podporu Turecka

Macron vyzval k vytvoření vícerychlostní Evropy


  • Našli jste v článku chybu?