Menu Zavřít

Sobotkových několik vět

22. 10. 2004
Autor: Euro.cz

Ministr nechce prodat ocelárny firmám, které se s nimi soudí

Světové ocelářské dvojce LNM Holdings, která v Česku ovládá firmu Ispat Nová huť, zřejmě znemožní soudní spory o dodávky surového železa mezi Vysokými pecemi Ostrava a Vítkovice Steel další expanzi v České republice. Ministr financí Bohuslav Sobotka totiž pro vládu vypracoval materiál o privatizaci Vítkovice Steel, který obsahuje odstavec následujícího znění: „Uzavření kupní smlouvy může být podmíněno požadavkem, že vybraný nabyvatel, popřípadě jím ovládané společnosti, nepovedou soudní nebo správní řízení se společností Osinek, respektive Vítkovice Steel.“ Osinek, jako dcera Fondu národního majetku, ovládá téměř sto procent Vítkovice Steel. Sobotkův materiál má týdeník EURO k dispozici.
Spor o ceny dodávek surového železa se táhne mezi společností Vítkovice Steel a Vysokými pecemi Ostrava, ovládané Ispatem Nová huť, déle než rok. Oba partneři nejsou spokojeni s platbami za dodávky a vykazují újmu ve stovkách milionů korun. Případem se zabývají soudy a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. LNM Holdings již několikrát potvrdil, že má o Vítkovice Steel eminentní zájem. Prostřednictvím své mediální agentury vedení společnosti vzkázalo, že se zdrží všech komentářů, dokud nebudou privatizační materiály oficiálně zveřejněny.

Dvě kola.

Ministr financí Bohuslav Sobotka navrhuje, aby se tendr na prodej Vítkovice Steel uskutečnil ve dvou kolech. „Na začátku budou vyzváni potenciální investoři k účasti ve veřejném výběrovém řízení a k předložení indikativních cenových nabídek, včetně podnikatelského záměru,“ uvádí se v důvodové zprávě. Mezirezortní privatizační komise pak z předložených nabídek sestaví užší seznam investorů. Těm stát umožní, aby ve společnosti Vítkovice Steel provedli due dilligence a prověřili smlouvy mezi ocelářskou firmou a jejím současným vlastníkem, společností Osinek. Mezirezortní komise bude při hodnocení nabídek v prvním kole vycházet především z předložených podnikatelských plánů a ceny, kterou jsou investoři ochotni za akcie zaplatit. Na základě získaných informací komise vyzve vybrané investory, aby předložili finální cenovou nabídku na koupi Vítkovice Steel. Nabídnutá cena bude ve druhém kole jediným kritériem.

Do června.

„Vláda se naším návrhem bude zabývat někdy v průběhu listopadu, očekáváme, že kabinet dokument schválí,“ sdělil mluvčí ministerstva financí Marek Zeman. Týdeník EURO však má informace, že současná verze dozná ještě několika změn. „Někteří ministři chtějí mít v návrhu odstavec, na jehož základě nelze prodat Vítkovice Steel zájemci, který vede s ocelárnami nebo Osinkem soudní při o dodatek do kdy musí takový spor zájemce vyřešit,“ vysvětlil dobře informovaný zdroj.
Sobotka ve svém návrhu předpokládá, že stát svůj podíl v ocelářské firmě prodá do sedmi až devíti měsíců od zahájení tendru. „Výsledek veřejného výběrového řízení by měla mezirezortní komise předložit vládě nejpozději do 30. června 2005,“ uvádí se v dokumentu.

FIN25

Roční zpoždění.

Antimonopolní úřad letos 29. září udělil společnosti Vítkovice Steel zpětně výjimku ze zákazu veřejné podpory pro období 1997 až 2003. Vítkovice Steel se již před rozhodnutím úřadu musely zavázat ke splnění několika podmínek, mimo jiné ke snížení kapacit u finálních výrobků, zastavením a následnou likvidací válcovací tratě Duo do konce roku 2006. Vítkovice Steel rovněž musí snížit výrobní náklady, zaměřit se na sortiment s vyšší přidanou hodnotou a investovat do sekundární metalurgie. Zdroj z ministerstva průmyslu a obchodu upozornil, že uvedené závazky nejsou jen cárem papíru: “ Evropská komise jejich plnění každého půl roku monitoruje.“ Závěry Bruselu však nejsou pro Vítkovice Steel příliš lichotivé. Evropští úředníci ve své zprávě konstatovali, že pro společnost bude těžké dosáhnout životaschopnosti v oblasti investic do konce restrukturalizace v roce 2006. A to především vzhledem k neschopnosti zajistit investiční kapitál, což zpozdí dokončení ozdravného procesu minimálně o jeden rok. Evropští komisaři naposledy kontrolovali Vítkovice Steel letos v červenci. V rámci monitorovací zprávy doporučili urychlit prodej společnosti pod kontrolu některé silné ocelářské firmy.
„Plnění podmínek životaschopnosti Vítkovice Steel se v bodu investic týká projektu integrovaného systému sekundární metalurgie, na který už je vydáno stavební povolení,“ tvrdí mediální zástupce Vítkovice Steel Eva Kijonková. Zároveň upozornila, že zahájení projektu se opožďuje, protože se investice za zhruba miliardu korun váže na dodávky tekutého surového železa od monopolního dodavatele, tedy skupiny LNM Holdings. „Pro představenstvo společnosti Vítkovice Steel je obtížné posvětit zahájení investice dříve, než bude k dispozici verdikt Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, a tím budou vyjasněna pravidla pro chování ze strany monopolního dodavatele, tedy skupiny LNM Holdings,“ dodala Kijonková.

Kupců je dost

.
Vedení Osinku se netají spokojeností nad tím, že zájemců o ovládnutí 98,96 procenta společnosti Vítkovice Steel je několik a jejich řady se každým týdnem rozrůstají. Ocelárny chce koupit mimo jiné Global Infrastructure Holdings, což je dcera indické společnosti Ispat India (nepatří LNM Holdings), světová jednička v oboru francouzská Arcelor, česko - slovenská investiční skupina Penta, majitel největších českých oceláren Ispat Nová huť a zároveň světová ocelářská dvojka LNM Holdings, ruský Severstal, ukrajinská firma Industrial Union of Dombass, kterou podorují manažeři Moravia Steel a teheránská Safa Industrial Holdings.

  • Našli jste v článku chybu?