Menu Zavřít

Sochy jsou jisté

9. 1. 2009
Autor: Euro.cz

Krátké zprávy

Umění
Sochy jsou jisté
Liberec se v závěru února stane hlavním městem světového klasického lyžování. Město se na tuto událost připravuje i po kulturní stránce, a tak i když v poněkud problematickém lyžařském areálu Vesec třeba nebude sníh příliš kvalitní, návštěvníky šampionátu mohou zaujmout alespoň jiné atrakce. Vedle architektonicky vyhlášené věže na Ještědu například Sculpture Forum 2008/2009, což je prezentace sochařských projektů instalovaných pod širým nebem ve všech částech Liberce. Na libereckých ulicích a náměstích představuje svá díla osm českých tvůrců a liberecký rodák, úspěšný německý sochař a malíř Mark Lüpertz, který je již od roku 1988 rektorem prestižní Státní akademie umění v Düsseldorfu. Socha Paris sans bras (Bezruký Paris) z roku 2004 je Lüpertzovou první prezentací v České republice. „Sochy na veřejných prostranstvích přispějí k vytvoření obrazu Liberce jako živého a kulturního města,“ říká Ivona Raimanová, ředitelka společnosti Spacium, která ve spolupráci se statutárním městem Liberec výstavu uspořádala. Jedno dílo v Liberci zůstane i po jejím konci. Je jím „Brána borců“ (na snímku) sochaře Laca Sorokáče, instalovaná na konečné zastávce tramvaje pod Ještědem. Bude symbolickým i fyzickým akcentem vstupu do turistického, lyžařského a volnočasového areálu Ještěd.

Box:
V Liberci vystavují:
Autor: Žije a pracuje:
Markus Lüpertz (1941) - v Berlíně, Düsseldorfu a Karlsruhe
Alena Kupčíková (1976) - v Praze
Václav Fiala (1955) - v Klatovech
Michal Klega (1965) - v Praze Jan Morávek (1978) - v Praze
Jaroslav Róna (1957) - v Praze
Kryštof Rybář (1979) - v Praze
Laco Sorokáč (1963) - v Sázavě a Praze
Lubomír Typlt (1975) - v Praze a Berlíně
Martin Mašek

Černá elegance
Nová módní kolekce výtvarnice Hany Havelkové má charakteristický název Žena v černé. Černá barva látek v ní jednoznačně převažuje a vhodně doplňuje eleganci modelů, určených mimo jiné i pro manželky politiků a ženy pohybující se v diplomatických službách. Absolventka Střední uměleckoprůmyslové školy v Praze a členka Akademie módy Hana Havelková byla již dvakrát zvolena výtvarníkem sezony, a to pro jaro 1995 a podzim 2006. Jejím zatím posledním výrazným mezinárodním úspěchem bylo první místo v soutěži Innovations – Modedesigners – Cup ve Frankfurtu v lednu 2004.

Jen patnáct kousků
Razantní vjezd mezi světové supersporťáky nachystal dánský výrobce aut Zenvo. Jeho první modelový projekt ST1 (na snímku) má mít výkon neskutečných 1104 koňských sil, o což se má zasloužit sedmilitrový motor. Sice se s rychlostí 373 kilometrů za hodinu nenominoval mezi pětici nejrychlejších aut planety (těm vévodí SSC Ultimate Aero se 411 km/h následovaný Veyronem od Bugatti), ale ani zrychlení na stovku za tři vteřiny není úplně k zahození. Frajer určený ke křižování nejen jutských plání se dostane do výroby v příštím roce; cena nebyla oznámena. Chcete-li být ukrutně šťastni a auto si pořídit, neotálejte! Vyrobeno bude pouhých patnáct kusů, přičemž mají připadnout „speciálně vybraným zákazníkům“. Budete to vy?

bitcoin_skoleni

Tři v jednom
Švýcarská klenotnická firma Piaget připravila novinku označenou jako Magic Hour. „Kouzelnost těchto hodinek spočívá v tom, že díky speciálně vyvinutému mechanismu lze snadno, tedy jediným dotekem, změnit jejich polohu na ruce. Elipsa pouzdra může být buď v horizontální poloze, či přetočená šikmo do strany, přičemž číselník se přizpůsobí nové pozici oválu pouzdra. Ve třetí poloze, kdy je elipsa ve vertikální poloze, jsou na číselníku vidět zlaté číslice posazené diamanty. Dámské hodinky z osmnáctikarátového růžového nebo bílého zlata zdobí třicet šest diamantů. Jejich cena je 452 500 Kč ve zlatě bílém, 432 500 Kč v růžovém.

Rudolfův agent
Jeho obrazy sbíral císař Rudolf II. i neméně vyhlášený znalec umění, mantovský vévoda Ferdinando Gonzaga. Pro císaře navíc působil také jako umělecký agent, jeho zásluhou se do Prahy dostala například slavná Dürerova Růžencová slavnost. Patřil ve své době k nejuznávanějším autorům kabinetní malby. Dnes je již jméno mnichovského rodáka Hanse Rottenhammera (1564–1625), který tvořil v Benátkách, Římě i v Augsburgu, téměř zapomenuto. Znovu je připomíná pražská Národní galerie, která pro Rottenhammerovu výstavu ve Šternbernském paláci doplnila zapůjčenou expozici z Weserrenaissance-Museum Schloss Brake v Lemgu o díla, která má sama k dispozici, a obrazy ze Slezského zemského muzea v Opavě. Výstava bude otevřena do 22. února.
Popisek: Hans Rottenhammer: Venuše, Mars a Vulkán (1604)

  • Našli jste v článku chybu?