Český trh fúzí a akvizic má letos pomalejší rozjezd. Jak vyplývá z dat Mergermarketu, celkem se událo patnáct obchodů, kde cílem byla česká firma, v hodnotě 1,9 miliardy eur. Je to méně, než přinesl rekordní loňský rok: v prvním kvartále tehdy proběhlo dvaadvacet obchodů za 3,2 miliardy eur. Letos v centru dění stanuly sektory technologií a telekomunikací. Prodaly se podíly v Avast Software a v T-Mobilu, přičemž telekomunikace se na celkové hodnotě trhu podílely 82,5 procenta.
Avast Software udělal jasný krok směrem ke globální expanzi poté, co přijal investici private equity hráče CVC Capital Partners v hodnotě miliardy dolarů. Kapitálová injekce pomůže antivirové firmě na cestě k posílení pozice na trhu v USA a Asii a také k průniku do rostoucího trhu bezpečnostního sofwaru pro mobily.
Vincent Steckler řekl minulý rok Mergermarketu, že firma má v hledáčku i další technologické akvizice. I s tím by jí palebná síla CVC mohla pomoci. Jak první informoval Mergermarket v lednu, private equity fond Mid Europa Partners prodal svůj 39,23procentní podíl v T-Mobile Czech Republic nejočekávanějšímu kupci, jímž je Deutsche Telekom, za 800 milionů eur. Fond Mid Europa Partners, který se zaměřuje na středo- a východoevropský trh, chce dál posilovat svou pozici regionálního klíčového hráče pro transakce v sektoru telekomunikací.
Zdroje Mergermarketu o tom mluví v souvislosti s prodejem maďarské telekomunikační firmy Invitel, která se chystá. Na mediální trhu se také připravuje další prodej. Kabelovka Nej TV najala poradenskou firmu Deloitte, aby hledala kupce. Aktivita v jiných sektorech může být částečně ovlivněna prací státu. Potenciální částečná privatizace Správy státních hmotných rezerv by mohla přinést kolem 35 miliard korun.
Zároveň vláda zvažuje koupi České rafinérské, aby zabránila hrozícímu uzavření. Stejně jako v roce 2013 sektory energií a utilit pravděpodobně i letos zůstanou aktivnějším trhem pro M&A, a to nejen kvůli státním aktivitám, ale i z hlediska rodinných firem, které se na případné prodeje budou dívat jako na možnou odpověď na otázky nástupnictví či limitů růstu byznysu.
Jedním z takových případů je výrobce turbín Ekol. Tato firma už vede jednání s potenciálními kupci v procesu, který Mergermarket považuje za dost pokročilý. Hlavním tématem českého trhu spíše budou akvizice i divestice do sousedních zemí. Otázka zůstává: zvedne se aktivita ještě před koncem prvního pololetí letošního roku?
Čtěte také:
Avast chce expandovat na mobilech, jedná se světovými výrobci hardwaru