České banky chtějí změnit zákony, aby lidé mohli využívat svou bankovní identitu, pod kterou se přihlašují do internetového bankovnictví, na komunikaci se státními úřady na portálu občana, ale i se soukromými firmami, se kterými budou moci uzavírat smlouvy online. Přístup k elektronickým službám státu by tak ze současných tisíců lidí najednou získalo několik milionů Čechů, kteří využívají elektronické bankovnictví.
Pro realizaci projektu Sonia, který připravují tuzemské banky, je nutné novelizovat zákon o bankách a zákon o praní špinavých peněz. „Půjde to klasickou cestou poslaneckého návrhu (nasbíralo se zatím 120 podpisů), pak to bude projednávat vláda a pak klasický legislativní proces,“ uvedla k tomu mluvčí bankovní asociace Monika Petrásková.
Do projektu jsou zatím zapojeny tři největší banky: Česká spořitelna, Komerční banka a ČSOB, ale počítá se s tím, že se připojí další retailové banky. Po schválení zákonů banky vytvoří společnou firmu, která bude systém vyvíjet.
Banky sázejí na to, že elektronickou identitu budou – se souhlasem klienta – poskytovat firmám (například prodejcům plynu, elektřiny či e-commerce), které jim za to zaplatí. Proto jsou ochotny investovat vlastní prostředky do napojení systému na státní úřady. Podobné projekty fungují v jiných zemích. Česká bankovní asociace se inspirovala hlavně ve Švédsku, kde Bank ID funguje patnáct let. Podobný projekt jako česká Sonia se v současnosti rodí v Německu.
Dále čtěte:
Banky, platby, vteřiny. Posílání peněz bude rychlejší
Revolut vstoupil na český trh. Fintechová firma na něm chce mít do konce roku 100 tisíc zákazníků
V Česku startuje Apple Pay, platit se dá iPhony i chytrými hodinkami