Nárůst úvěrů v Číně je podle amerického investora George Sorose varovným signálem, který předznamenává blížící se krizi. Aktuální situaci v nejlidnatější zemi světa přirovnal k vývoji, který předcházel finančními krachu ve Spojených státech v roce 2008.
„Hrůzostrašně to [situace v Číně] připomíná, co se dělo během finanční krize v USA v letech 2007 a 2008, kde obdobně docházelo k expanzi úvěrů. Většina peněz, které banky nabízí, slouží k udržení špatných dluhů a ztrátových podniků při životě,“ prohlásil Soros tento týden podle agentury Bloomberg na konferenci v New Yorku.
Již na Světovém ekonomickém fóru v Davosu letos v lednu předvídal pro tamní ekonomiku „nevyhnutelné tvrdé přistání“. Vedle toho prohlásil, že přesný odhad růstu HDP Číny činí 3,5 procent, nikoli oficiálních 6,8 procent v loňském čtvrtém kvartále.
Soros není jediný, kdo před nárůstem zadlužení v Číně varuje. Ratingové agentury S&P a Moody's nedávno zhoršily výhled země ze stabilního na negativní.
Podle dat centrální banky v prvním letošním čtvrtletí vznikly v Číně nové úvěry v domácí měně v objemu 4,61 bilionů juanů, o 930 miliard více než ve stejném období minulého roku. Zadlužení podniků se odhaduje na 160 procent HDP. Rostoucí ceny na realitním trhu v asijské zemi Soros přirovnal k letům 2005 a 2006, kdy se ve Spojených státech pomalu nafukovala bublina.
Vývoj objemu nových úvěrů v domácí měně v bilionech juanů
Zdroj: People´s Bank of China
Odliv kapitálu, který Čína v současnosti také zažívá, je podle Sorose důsledek národní protikorupční kampaně. „Existuje zřetelný nátlak, aby lidé diversifikovali a přesunuli své bohatství pryč,“ řekl jeden z nejbohatších investorů světa, jehož jmění časopis Forbes odhaduje na 24 miliard dolarů (téměř 600 miliard korun).
Není to poprvé, kdy Soros upozorňuje na blížící se krach. V roce 2011 prohlásil, že situace v zadluženém Řecku je horší, než byla před americkou krizí a předvídal bankrot jihoevropské země.
Neúspěšná spekulace proti juanu
Soros se nedávno zapletl do útoku na čínskou měnu. Spolu s dalšími investory sázel na to, že juan oslabí. Podobně jako to dělal na začátku 90. let, kdy spekuloval proti britské libře a vydělal kolem jedné miliardy dolarů. Tentokrát to ovšem investorům zatím nevychází.
Sám Soros útok na juan údajně vyhlásil k nelibosti čínských autorit na zmíněném Světovém ekonomickém fóru v lednu. Čína nečekaně oslabila svoji měnu v polovině minulého roku a hedgeové fondy věřily, že v tom bude pokračovat. Juan však vůči dolaru od začátku roku dokonce mírně posiluje. Investoři tak prodělali do začátku března přinejmenším 562 milionů dolarů, a dalších zhruba 800 milionů je stále v sázce. Není známé, zda ztráty zaznamenal i sám Soros.
Vývoj kurzu juanu vůči americkému dolaru
Čtěte dále: