Menu Zavřít

Současné trendy v kolektivním investování

19. 5. 2003
Autor: Euro.cz

Správa aktiv se komplikuje a je stále náročnějšíSpráva aktiv v Evropě se během uplynulých několika let dostala na rozcestí a všichni, kteří aktivně participují na trhu, se budou dříve nebo později zabývat otázkou, kudy dál. Tento stav se týká iČeské republiky.

Správa aktiv se komplikuje a je stále náročnější

Správa aktiv v Evropě se během uplynulých několika let dostala na rozcestí a všichni, kteří aktivně participují na trhu, se budou dříve nebo později zabývat otázkou, kudy dál. Tento stav se týká iČeské republiky.

Pro lepší porozumění problému je dobré uvést několik statistických dat. Celkový zisk dosažený evropskými správci aktiv klesl mezi roky 2001 a 2002 o 48 %. Jedna třetina správců aktiv v Evropě vykázala za rok 2002 ztrátu a pro rok 2003 se předpokládá, že toto číslo vzroste. Díky tomu, poklesu na kapitálových trzích a konkurenčnímu boji dramaticky poklesly příjmy manažerů. Evropské investiční společnosti nabízejí třikrát více produktů, nežli je k dispozici na trhu v USA, současně ale Evropa ve srovnání s USA spravuje pouze polovinu investic. To má samozřejmě přímý vliv na nižší efektivnost produktů samotných. Také to vedlo k tomu, že během roku 2002 bylo v Evropě (poprvé v dlouhé historii) více fondů uzavřeno nežli uvedeno na trh. V roce 98/99 byl nárůst spravovaných aktiv institucionálních investorů v Evropě 33 %, o rok později 15 % a mezi roky 2000/2001 pouhé 1 %. Hlavními důvody je zejména dlouhodobě skomírající trh a dramaticky sílící konkurenční boj. Dnešní situace by se dala charakterizovat slovy „Buďto budeš opravdu velký, nebo nebudeš“. Prostor pro malé hráče se výrazně zužuje a většina se potýká s existenčními problémy. Problémy však začínají pociťovat i velké společnosti. Vzhledem k výše nastíněné situaci, lze tedy očekávat, že trh se bude konsolidovat a aktiva koncentrovat v rámci menšího počtu správců. Jednotliví správci se budou soustřeďovat na správu a nabídku užšího portfolia produktů a budou upřednostňovat efektivitu jednotlivých produktů před snahou o širokou paletu vlastních produktů. Finanční řetězce, dříve charakteristické pouze nabídkou vlastních produktů, budou nicméně i nadále mít snahu nabídnout komplexní produktovou paletu, a tak bude sílit trend k tzv. „open architecture“ modelu neboli „funds supermarkets“, kdy kromě vlastních produktů budou nabízet i produkty konkurenčních finančních řetězců, což bude velice pozitivní zejména pro klienty. Je zřejmé, že bude podstatně sílit role a význam nezávislých distributorů a poradců. Tlak na minimalizaci nákladů povede jednotlivé správce k hledání rezerv a optimálnějších řešení například v podobě outsourcingu některých součástí, ať už v rámci front-office nebo back-office. V oblasti front-office to bude zejména otázka volby mezi aktivní a pasivní správou, aktivní však zůstane majoritní, dále v množství a zaměření produktů a s tím související náročností na výzkum a zdroje informací z trhu, marketingu a volbě distribučních kanálů. V oblasti back-office se začne více uplatňovat outsourcing a specializace na posky - vypořádání transakcí, správa cenných papírů, systémová podpora, účetnictví, klientská podpora, měření a vyhodnocování výkonnosti, právní služby a služby v oblasti lidských zdrojů. Tlak na tuzemské subjekty v oblasti správy aktiv bude v tomto směru čím dál intenzivnější, zejména v souvislosti s přílivem obrovského množství nových produktů na náš trh, který se brzy stane integrovanou součástí trhu evropského.

bitcoin_skoleni

Investiční prostředky podniky získávají často prostřednictvím finančních fondů.

ILUSTRAČNÍ FOTO: ARCHIV

  • Našli jste v článku chybu?