PRAHA (pp) – Setuza se minulý týden ohradila proti postupu ČSOB, která chce na podnik podat konkursní žalobu (EURO 11/2002). Představitelé potravinářské firmy tvrdí, že ČSOB nemá vůči Setuze žádnou pohledávku, protože vše bylo splaceno pohledávkou advokáta Věslava Nemetha vůči ČSOB. Předseda představenstva Aleš Volf ji pokládá za dostatečně průkaznou. Volf upozorňuje, že Setuza musela zvolit tuto cestu, protože ČSOB odmítla uskutečnit restrukturalizaci dluhu ve výši necelých dvou miliard korun, na níž se dohodla s podnikem i s tehdejší Konsolidační bankou již loni v červnu.
Volf dodává, že na započtení Nemethovy pohledávky banka nereagovala, což svědčí o tom, že nemá pro její rozporování dostatek argumentů.
Naopak Jan Popelka z ČSOB, který se zabývá kauzou Setuza v útvaru restrukturalizace, uvádí, že banka opakovaně upozornila podnik na to, že pohledávka, kterou koupil, je neplatná a banka ji neuznává. Žalobu na neplatnost zápočtu banka nepodala, protože opačnou žalobu podal podnik. Ten se u soudu domáhá na bance vydání kvitance o zaplacení dluhu. Popelka soudí, že v této situaci by soud odmítl zahájit druhé řízení ve stejné věci. Je si jist, že u soudu Setuza pohledávku neprokáže, stejně jako ji před časem neprokázala firma ICL u Vrchního soudu v Praze.
K realizaci předběžné dohody o restrukturalizaci dluhu Popelka říká, že skončila na neochotě Setuzy a jejího vlastníka společnosti Český olej. ČSOB se dál hodlá k Setuze chovat jako k dlužníkovi, který neplní své závazky.
Týdeník EURO má informace, že Český olej nyní drží téměř padesát procent akcií a jeho akciovou strukturu banka nezná. Tyto akcie původně měla společnost, kterou kontroloval kajmanský fond Tritton. Tato společnost, kterou řídili lidé spojení s dnešními vlastníky Setuzy, je nyní pouze prázdnou skořápkou, která nikdy za držené akcie nedostala zaplaceno. Součástí původních dohod měla být i nějaká forma majetkové restituce Trittonu, na nějž se vztahuje státní záruka.