Poslanecký mandát za ODS ve Středočeském kraji získal Martin Kupka, ve Sněmovně nahradí Petra Bendla. Zjistil to Nejvyšší správní soud (NSS) při přepočítání preferenčních hlasů v polovině kraje, tedy ve více než 900 okrscích. Chybovalo skoro 200 z nich. Bendlovu volbu soud zneplatnil. NSS dnes zároveň doporučil ministerstvu vnitra a zákonodárcům změny, které by v budoucnu chybám zabránily. Přezkumy by jinak mohly vést ke zneplatnění více kandidátů i celých voleb.
Špatný přepočet vznikl kvůli tomu, že Kupkovo jméno bylo na 31. pozici na druhé straně volebního lístku a některé komise jeho kroužky nezapočítaly. Kandidátům na předních místech zase přiřkly preferenční hlasy, i když volič na kandidátce nikoho nekroužkoval. ODS ve středních Čechách získala čtyři mandáty z celkových 25 pro občanské demokraty v celé ČR. Rozložení sil ve Sněmovně se rozhodnutím soudu nezmění.
Podle původních výsledků se za ODS ve Středočeském kraji dostali do Sněmovny Jan Skopeček, Veronika Vrecionová, Vojtěch Munzar a Petr Bendl, kteří byli v čele kandidátky. Kupkovi mandát těsně unikl. Původně získal 4168 preferenčních hlasů, což bylo více než Vrecionová a Munzar. Na zvolení to ale nestačilo, protože zůstal těsně pod hranicí pěti procent preferenčních hlasů. Při kontrole soudu ale získal preferenčních hlasů více, takže mandát dostal namísto Bendla.
Soud zjistil pochybení bezmála v 200 okrscích, ve stovce to bylo u kandidátů na zadní straně volebního lístku. Kandidáti na předních místech měli mít podle soudu skoro o 500 hlasů méně a Kupka o 152 více. ODS dostala ve Středočeském kraji přes 85.000 hlasů, pětiprocentní hranice tak činila bezmála 4300 hlasů. Získali je pouze Skopeček a po přepočtu NSS i Kupka, kterému předtím scházela stovka hlasů. Naopak úbytkem téměř 500 hlasů se pod hranici propadli Vrecionová, Munzar i Bendl. Po Skopečkovi a Kupkovi tak zbylé dva mandáty brala Vrecionová a Munzar. Bendl se jako čtvrtý na kandidátce stal prvním náhradníkem.
Čtěte o asistentech poslanců SPD: Hazardní lobbista a průvodkyně na cestě poznání
Soud také zjistil, že ODS měla dostat o 14 hlasů méně, ale podle něj to nebylo zásadní a rozložení sil ve Sněmovně se tím nemění. Podle soudu musí na zjištění o chybách ve volbách reagovat i ministerstvo vnitra a zákonodárci. Podle soudu musí být jednotný volební kodex pro volby evropské, sněmovní, senátní, obecní, krajské i prezidentské. Volební lístky nedoporučuje tisknout na obě strany. Podle soudu by také měl být kontrolní poloprofesionální nebo profesionální aparát, který bude působit mezi komisí sčítající hlasy a soudem, který bude rozhodovat o stížnostech. Pokud se nic nezmění, podle soudu hrozí, že v případě vyššího počtu podnětů u dalších voleb může soud příště ověřovat výsledky ve více krajích, může to paralyzovat ustavování Sněmovny, zneplatnit více kandidátů, nebo dokonce celý výsledek voleb.
Soud zkontroloval preferenční hlasy na základě podnětu Tomáše Nováka z Prahy, který volil ve Středočeském kraji díky voličskému průkazu. Po volbách zjistil, že v daném okrsku není jeho preferenční hlas pro Kupku zohledněn. Novák řekl, že má smíšené pocity. „Jsem rád, že mému návrhu bylo vyhověno, na druhé straně ten přezkum ukázal, jaké množství chyb při volbách nastává. Proto jsem rád, že rozhodnutí soudu obsahuje doporučení i v této věci,“ uvedl Novák.
Esej: Ústava v obležení
Kupka je místopředseda ODS a starosta Líbeznic. Donedávna byl i v radě Středočeského kraje. V minulosti působil jako mluvčí pražského magistrátu, Středočeského kraje, ministerstva dopravy, ODS i vlády. Kupka uvedl, že chce mandát vykonávat co nejlépe. Zároveň ho mrzí situace Bendla. Kupka chce vyvolat diskusi o kontrolních mechanismech, které by podobné chyby v budoucnu vyloučily. Bendl uvedl, že to není příjemná situace, ale takový je život. Doplnil, že práci nemá, a proto si bude muset najít zaměstnání.
Nejvyšší správní soud obdržel celkem 78 podnětů týkajících se voleb. Ostatní zamítl po věcném projednání, odmítl z procesních či formálních důvodů, případně odložil, protože nesplňovaly základní náležitosti. Chyby zjistil například ve čtyřech okrscích v Plzeňském kraji, výsledky a pořadí kandidátů to ale neovlivnilo, proto stížnost zamítl.
Přezkoumávání hlasů pro ODS ve Středočeském kraji je z hlediska rozsahu mimořádným opatřením a soud něco takového podstupoval poprvé. Zapojila se do toho více než stovka zaměstnanců. Předseda soudu Josef Baxa řekl, že se museli přestat věnovat i ostatním věcem. Výjimečné bylo i to, že soud rozhodoval v nepracovní den. Důvodem byla snaha rozhodnout před první schůzí Sněmovny, kterou prezident svolal na pondělí.
O povolební situaci čtěte více v rubrice Volby 2017: