Menu Zavřít

soumrak oligopolu

20. 1. 2020
Autor: Euro.cz

Ministryně financí konečně podnikla první krok k likvidaci stravenkových firem

Existuje málo věcí, na nichž se shodne opoziční poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) a ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Jednou z nich je zbytečnost stravenkového systému.

Stravenkové firmy jako Sodexo, Edenred či UP řadu let úspěšně těží z daňové výjimky a existence paralelní měny, za jejíž provozování si účtují kvalitní provize. Platí jim jak zaměstnavatelé, kteří pořizují stravenky svým lidem (dvě procenta), tak restaurace či obchody, které stravenky přijímají (pět až sedm procent) a u elektronických stravenek pak hradí provizi ještě provozovatelům terminálů. Jak slušný je to byznys, ukazují výsledky těchto firem: Sodexo vydělala podle posledních zveřejněných výsledků 346 milionů korun, Edenred 202 milionů korun a UP 98 milionů korun.

Vláda nyní schválila návrh Schillerové, že zaměstnanci budou moci - kromě dosavadních stravenek - tento benefit čerpat i jako nedaněný příjem. Stravenkový paušál tak bude alternativou ke stravenkám a podnikovým jídelnám, přičemž daňové zvýhodnění zůstane stejné. V případě stokorunové stravenky by tak zaměstnanci měli mít 55 korun za každý odpracovaný den.

FIN25

Je to fakticky první krok ke zrušení stravenek, protože lidé si zvolí radši bonus ve formě fiat peněz než stravenek, jimiž nemohou platit všude. A je to také první krok k zániku profitabilního oligopolního byznysu, který léta straší, že lidé bez stravenek přestanou chodit do restaurací, přestanou obědvat, a vůbec přestanou být zdraví. A že bez stravenek restaurace zkrachují a že stát přijde o miliardy korun na daních. To je samozřejmě nesmysl. A nic na tom nezmění ani odborář Josef Středula, který ve své ekonomické argumentaci na obranu stravenek opakovaně míří vedle. 0

  • Našli jste v článku chybu?