Rozhodnutí Velké Británie opustit Evropskou unii má dopad až na španělský realitní trh. Britové, dosud nejvýznamnější zahraniční kupci, ztrácí o španělské nemovitosti zájem. Nejvíce je situace znát u nejdražších realit.
Prodával-li minulý rok Španěl dům cizinci, měl 20procentní šanci, že jej koupí Brit. Ovšem od červnového referenda o vystoupení Británie z EU následovaného propadem libry se směrem dolů vydala i poptávka Britů po španělských nemovitostech.
Zájem o levné reality se jeví jako relativně odolný, nejvíce utrpěla poptávka po drahých domech. Tvrdí to podle listu Wall Street Journal desítky španělských realitních makléřů. Jeden z nich mluví o „drastickém a radikálním propadu“ v segmentu luxusních realit.
Zatím nejsou žádná oficiální data, která by ukázala, jestli a v jaké míře se brexit projevil do poklesu cen španělských nemovitostí. Ačkoli od realitního krachu v roce 2008 ceny vytrvale stoupají, jsou stále o třetinu nižší proti předkrizové úrovni v Madridu a Barceloně, ve zbytku země pak zhruba o 45 procent.
Podle makléřů mají ceny nejvýrazněji poklesnout v pobřežních oblastech Valencie, Andalusie a Katalánska. Tedy v destinacích, které patří mezi Brity k nejoblíbenějším.
Pokles poptávky se netýká pouze Britů, ale také samotných Španělů, i když zdaleka ne v takové míře. Mohou za to spekulace, že nová vláda (kterou Španělé postrádají již devět měsíců) zavede nové daně.
Není to pouze slabá libra, která snižuje britský zájem o španělské nemovitosti. Řada Britů se obává, že po opuštění EU přijdou o přístup ke zdravotní péči ve Španělsku.