Německo by nemělo vydávat dvě procenta hrubého domácího produktu na obranu, jak požaduje křesťanskodemokratická (CDU) kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Donald Trump. Tvrdí to dva nejvyšší představitelé německé sociální demokracie (SPD) Martin Schulz a Thomas Oppermann. SPD je s CDU v koalici, po nadcházejících zářijových volbách chce ale předseda SPD Schulz nahradit Merkelovou v čele vlády.
Podle agentury Reuters jde o zatím nejtvrdší kritiku předáků SPD vůči Merkelové, křesťanskodemokratické ministryni obrany Ursule von der Leyenové a cíli NATO v oblasti výdajů na obranu.
„Říkáme jasné ne „dvouprocentnímu cíli“ Trumpa a CDU/CSU,“ napsal Schulz s šéfem sociálnědemokratických poslanců Oppermannem na adresu CDU a její sesterské bavorské strany CSU. „Není to pouze nerealistické, je to prostě špatný cíl,“ stojí také v jejich společném příspěvku v listu Hamburger Abendblatt.
Lídři SPD tvrdí, že dosáhnout dvouprocentních výdajů na obranu by vyžadovalo téměř zdvojnásobit současný obranný rozpočet. To by prý z Německa učinilo nejsilnější vojenskou mocnost Evropy, což podle SPD nikdo nechce i vzhledem k nacistické minulosti země. Berlín má místo toho v očích Schulze a Oppermanna usilovat o postupné vytvoření společné evropské armády.
Přečtěte si, kde Martin Schulz sbírá podporu:
Schulz je MEGA. Vyzyvateli Merkelové pomáhá internetový fanklub
V závěrech summitu NATO ve Walesu z roku 2014 stojí, že členské země, které zatím cíl nesplňují, budou v příštích deseti letech směřovat ke dvouprocentním výdajům na obranu. Výdaje v takové výši má zatím jen pět z 29 členských zemí NATO. Trump naléhá, aby cíle dosáhly i ostatní státy.
Německo, které se bude podle Merkelové snažit závazek splnit, nyní na obranu dává asi 1,2 procenta HDP. Loni to v absolutní výši bylo 34,3 miliardy eur.
Německo čekají parlamentní volby 24. září. SPD zatím za CDU v průzkumech výrazně zaostává.
Dále čtěte: