Menu Zavřít

SPD je větší hrozba než extremisté, uvádí návrh zprávy vnitra. Je to skandál, reaguje hnutí

30. 5. 2018
Autor: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Výroční zpráva ministerstva vnitra o extremismu se kriticky vyjadřuje k parlamentní SPD. Hnutí si vybírá podobná témata jako pravicoví extremisté a zaujímá k nim i podobné názory. V některých případech jsou vyjádření představitelů SPD i radikálnější. Z neveřejné zprávy, která ještě může být upravena, dnes cituje zpravodajský web Aktuálně.cz. Zpráva obvykle vychází v druhé půlce května. Podle SPD má zveřejnění obsahu dosud nevydané zprávy v médiích za cíl stranu politicky poškodit.

Zprávy o extremismu dosud v případě hnutí Svoboda a přímá demokracie - Tomio Okamura upozorňovaly především na protiuprchlickou rétoriku. Letos je podle webu v dokumentu hnutí věnována stránka a půl. Podle webu dokument také upozorňuje, aniž jmenuje konkrétní stranu, že hlavní hrozbu už nepředstavují tradiční extremistické strany, ale ty xenofobně populistické. Autoři zprávy navíc varují před tím, že populisté a extremisté chtějí ovlivňovat strategická rozhodnutí v oblasti bezpečnosti, tedy například členství v NATO či Evropské unii.

Experti na extremismus zprávu dokončili, nyní čeká na podpis ministra vnitra v demisi Lubomíra Metnara. Poté dokument může jít do připomínkového řízení, ve kterém se ke zprávě vyjadřují různé úřady, a pak ho teprve může schválit vláda. „Ta zpráva musí být vyprecizovaná. Na příští či přespříští vládě to asi nebude,“ řekl webu Metnar. Připustil také, že v dokumentu o SPD jsou „nějaké zmínky“.


Úspory na běžných účtech i dluh za elektřinu. Čeští politici to neumějí ani s vlastními penězi

Ilustrační foto


Podle SPD je naprosto skandální, že je obsah zprávy před schválením konzultován s médii. Spolupráci části médií a ministerstva podle prohlášení SPD, ukazuje na „zřetelné totalitní tendence“. „Spolupráce státních orgánů a části médií v politickém boji je typickou metodou práce fašistických a komunistických režimů,“ uvádí SPD.

Předseda SPD Okamura se v lednu letošního roku vyjádřil třeba o protektorátním koncentračním táboře pro Romy v Letech u Písku. Prohlásil, že tábor nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Později se omluvil za vyjádření, že tábor nebyl oplocený, uvedl však, že ho většinou nikdo nehlídal a lidé v něm se mohli volně pohybovat. Poslanec SPD Miroslav Rozner pak tábor v Letech označil za „neexistující pseudokoncentrák“. Bývalého tajemníka strany Jaroslava Staníka policie v únoru obvinila kvůli nenávistným výrokům na adresu Židů, Romů a homosexuálů, které pronesl koncem loňského října ve Sněmovně.

Nenávistnou ideologii Tomia Okamury a dalších členů SPD odsoudili zástupci národnostních menšin. Výhrady vůči SPD má například i ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), který SPD letos v únoru v rozhovoru v Hospodářských novinách označil za fašistickou stranu. Výroky Okamury o táboře v Letech jsou nepřijatelné také pro ministra zahraničí Martina Stropnického (ANO).

„Takhle jsem si užíval.“ Šéf bezpečnostního výboru Koten sloužil před rokem 1989 u pohraničníků

Foto z facebookového profilu Radka Kotena z 3. 12. 2016 s popiskem

bitcoin_skoleni

Přečtěte si také:

Policie obvinila tajemníka SPD kvůli rasistickým výrokům

Už je líp. Zaměstnanci ANO si v průměru vydělají 63 tisíc měsíčně

Političtí mecenáši. Mezi sponzory stran a hnutí jsou zajímavá jména

 Motorkářský karusel. Středočeský kraj schválil na sklonku loňského roku desetimilionovou dotaci pro harlejáře. Ovšem dotaci získala firma, kterou spoluvlastní radní Bezděk z ANO. A ten přitom loni poslal hnutí půlmilionový dar


  • Našli jste v článku chybu?