Menu Zavřít

Spící lesníci

5. 10. 2020
Autor: Euro.cz

Komentář Ze štědrého přispěvatele do státního rozpočtu se Lesy ČR staly jen dalším parazitem

Nejen americký prezidentský kandidát Joe Biden je spící pannou. Spavá nemoc se rozmáhá i v Česku a velkým kandidátem je vedení státních Lesů ČR. Lesníci nereagovali zavčas na kůrovce a nyní nesou obří ztráty. Soukromí vlastníci lesů přitom na problém poukazovali v minulosti opakovaně.

Je to jako s bankami, když spravují peníze v podobě investic svých klientů.

Nikdy je ztráty tolik nebolí, protože peníze nejsou jejich. Lesy jsou pro stát v prioritách až kdesi vzadu. V Česku dlouhodobě vyhrává zemědělská lobby před lesnictvím a to výjimečně nesouvisí s příchodem Andreje Babiše do politiky.

Česká republika má 2,6 milionu hektarů lesa, což je přes třicet procent plochy.

Polovina z toho pak patří státu. O prázdninách navýšily Lesy ČR své úvěrové linky na 3,7 miliardy korun, oproti začátku roku o téměř dvě miliardy. Předpoklad přitom je, že čerpání úvěrů letos může dosáhnout v případě nepříznivého vývoje až 2,5 miliardy korun v závislosti na průběhu kůrovcové kalamity.

V pololetí státní podnik vykázal kvůli nízkým cenám dřeva ztrátu 480 milionů korun. V masivním deficitním financování státu to zřejmě pro politiky ani úředníky nehraje roli, když rozpočet na příští rok má znovu dosáhnout deficitu stovek miliard korun. Nicméně v minulosti dividendy z Lesů ČR pravidelně sanovaly státní finance. Jen v letech 2013 až 2018 vyplatily do státního rozpočtu téměř 32 miliard korun. Nyní však má ztráta státního lesního podniku trvat nejméně do roku 2023.

Příčinou všeho zla však není jen kůrovec, který napadá smrky, ale problém je i u borovic, které usychají kvůli nedostatku vody. Za problémy s kůrovcem i s borovicemi může převážně sucho. Lesy jsou přitom jedním z hlavních udržovatelů sucha v krajině, a pokud tu lesní porost nebude, krajina se změní. Soukromí lesníci už dávno navrhovali, aby je stát podpořil například úlevou na dani nebo aby nemuseli složitě žádat o povolení skládat napadané dřevo na jiné pozemky než lesní, kde žádost trvá měsíce.

Je to problém, který stejně jako státní finance přesouváme na budoucí generace. Zatímco však u státních financí lze vždy vyhlásit restart v podobě krachu, škody v krajině mohou být nezvratné.

MM25_AI

O autorovi| Jiří Zatloukal, zatloukal@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?