Je nějak závazně určen termín, do kdy musím zaměstnancům poukázat mzdu na účet? Do pracovní smlouvy se zaměstnanci jsme to opomněli uvést, a oni teď požadují výplatu hned na začátku dalšího měsíce. Odpověď přináší paragraf 10 zákona o mzdě, odměně za pracovní pohotovost a o průměrném výdělku (č.
Je nějak závazně určen termín, do kdy musím zaměstnancům poukázat mzdu na účet? Do pracovní smlouvy se zaměstnanci jsme to opomněli uvést, a oni teď požadují výplatu hned na začátku dalšího měsíce.
Odpověď přináší paragraf 10 zákona o mzdě, odměně za pracovní pohotovost a o průměrném výdělku (č. 1/1992 Sb.):
Mzda je splatná po vykonání práce, a to nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vznikl zaměstnanci nárok na mzdu nebo na některou její složku, pokud nebylo v pracovní smlouvě nebo v kolektivní smlouvě sjednáno kratší než měsíční období splatnosti mzdy.
V praxi přitom převažuje hodnocení splatnosti jako dne, kdy výplata skutečně došla na účet - na straně zaměstnavatele tedy nemusí stačit pouhý příkaz k úhradě.
Znamená to tedy, že neexistuje-li jiná dohoda, postačí poslat mzdu za červencovou práci tak, aby na účet zaměstnance dorazila nejpozději ke konci následujícího měsíce, tedy 31. srpna. (Ponechme samozřejmě stranou důsledky, které by takové pozdní - i když legální - platby měly na výkonnost, morálku a loajalitu vašich zaměstnanců.)
V zásadě stejnou úpravu přináší i paragraf 119 dosavadního zákoníku práce. Ten sice připouští, že odlišnou úpravu lze sjednat nejen v kolektivní nebo pracovní smlouvě, ale také „v jiné smlouvě“ (tedy například i v oboustranně odsouhlaseném interním předpise), nicméně zákon o mzdě má v tomto případě přednost (viz § 22) a ten možnost jiné smlouvy nepřipouští. Jde o zbytečnou a navíc matoucí dualitu.
Ještě připomínám, že v pracovní nebo kolektivní smlouvě lze vždy dohodnout pouze kratší než zákonem předepsanou splatnost. Můžete tedy určit, že mzdu za červenec dostane zaměstnanec k 5. nebo například 25. srpnu, ale nikoliv až třeba 8. září.
Mgr. Jan Beneš, právník