Menu Zavřít

Spočítejte si pokutu

4. 5. 2007
Autor: Euro.cz

Sankce za vážná porušení pravidel porostou

Porušujete zákon o ochraně hospodářské soutěže a nevíte, jak velkou pokutu od antimonopolního úřadu za svůj prohřešek dostanete? Nezoufejte. Počínaje tímto týdnem si orientační výši sankce můžete sami vypočítat. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) totiž zveřejní novou metodiku, která výpočet pokut notně zjednoduší a zprůhlední. Zmíněný dokument má týdeník EURO k dispozici. Již nyní je však z nové metodiky patrné i to, že instituce hodlá přitvrdit vůči firmám, jež závažným způsobem poruší pravidla hospodářské soutěže. „Pokutu lze uložit v rozmezí od deseti milionů korun nebo do deseti procent čistého obratu za poslední ukončené účetní období příslušného soutěžitele. A to podle toho, která částka je vyšší,“ uvádí úřad v nové metodice. Výše sankce se bude vypočítávat z takzvaného relevantního trhu, tedy pouze z peněz, které provinilec utržil na území, kde pravidla hospodářské soutěže porušil.

Maximálně deset procent.

„Deset procent z obratu na relevantním trhu je maximální výše pokuty stanovená zákonem. Pokud napočítáme vyšší částku, musíme ji snížit, aby odpovídala daným pravidlům,“ konstatoval předseda úřadu Martin Pecina.
Instituce v metodice tvrdí, že při rozhodování o konkrétní výši sankce bude vycházet především ze tří kritérií. Tedy závažnosti, případného opakování a jak dlouho provinilec, eventuelně provinilci zákon o hospodářské soutěži porušovali. „Je možné, že aplikace uvedených zásad povede v jednotlivých případech k ukládání vyšších pokut,“ tvrdí se v dokumentu. Doposud úřad ve svých rozhodnutích ukládal pokuty v dolní polovině zákonem stanovené sazby, a to i v případě nejzávažnějšího jednání. „Do budoucna je třeba více diferencovat a využívat zákonem stanoveného rozpětí v plném rozsahu, aby bylo dostatečně odlišeno trestání méně závažných případů na straně jedné a deliktů s nejzávažnějšími dopady na ekonomiku a spotřebitele,“ poodhaluje úřad svoji další strategii. A zároveň dodává: „Nejzávažnější porušení pravidel hospodářské soutěže, které trvalo dlouhodobě, týkalo se významného trhu a jež mělo velmi negativní, popřípadě nenapravitelný dopad na spotřebitele, bude do budoucna trestáno správními sankcemi, které se budou blížit horní hranici zákonem stanoveného rozpětí“. Jinak řečeno, pokud se některá z firem prohřeší proti zákonům nevědomky a bez otálení svůj přestupek napraví, má velkou šanci, že vyvázne bez pokuty, pouze s napomenutím. Naopak společnosti, které budou požadavky úřadu na nápravu škod ignorovat a porušovat zákon vědomě, musí počítat s větší sankcí.

bitcoin_skoleni

Násobení s časem.

Do kategorie nejzávažnějších prohřešků, které jsou i „nejlépe“ finančně ohodnocené, zařadil úřad především horizontální dohody firem o cenách, o rozdělení trhu a zneužití dominantního postavení, jež výrazně ovlivní širší skupinu spotřebitelů. Nejméně pak bude trestat vertikální dohody menšího významu, s omezeným vlivem na spotřebitele, které zasahují pouze malou část trhu. „Základní částka pokuty se stanoví jako podíl hodnoty prodejů, takzvaný výchozí podíl, vynásobený koeficientem času,“ tvrdí úřad. V překladu do češtiny to znamená následující: U velmi závažných deliktů odpovídá první část pokuty třem procentům z čistého obratu na relevatním trhu, u závažných jednomu procentu a u méně závažných deliktů polovině procenta. Vše se pak vynásobí koeficientem, který je odvozen od toho, jak dlouho k porušování pravidel docházelo. Pokud to bylo rok a méně jednou, v případě že deset a více let, se výchozí údaj vynásobí třemi. Tím však výpočet výsledné sankce nekončí. Antimonopolní úřad může následně přihlédnout k některým přitěžujícím okolnostem. Krom jiného, zda byla zkoumaná firma hnací silou objeveného kartelu, případně jestli porušovala zákon vědomě. Při zohlednění všech přitěžujících okolností může být částka navýšena až o padesát procent. O stejný díl může být ale i snížena, v případě, že se objeví v případu polehčující okolnosti. Třeba že provinilec spolupracoval se státní institucí či porušil zákon jen svojí nedbalostí.

Nebudou nám nadávat.

Pecina si nová pravidla nemůže vynachválit: „Teď se budou počítat sankce dle přesné metodiky, exaktnější formou než dřív. A navíc v souladu s požadavky Evropské komise. Úředníci si projedou jednotlivé body, sečtou čísla a vyjde jim pokuta. Nikdo nám nebude moci vyčítat, že tahle firma je náš kamarád, proto dostala menší pokutu než ta druhá,“ tvrdí. V minulosti totiž některé potrestané společnosti ÚOHS vytýkaly, že o výši pokuty nerozhodují úředníci na základě přesných pravidel, ale podle toho, jakou mají právě náladu a který podnik je jim sympatický či nikoliv.
ÚOHS již nová pravidla použil k potrestání společnosti RWE Transgas. Té za porušování pravidel na trhu se zemním plynem letos udělil pravomocnou pokutu 240 milionů korun. Dalších 941 milionů korun musí na základě nových pravidel zaplatit nadnárodní strojírenské firmy za kartelové jednání na trhu s plynem izolovaného spínacího ústrojí.

  • Našli jste v článku chybu?