Šéf holdingu Cimex Petr Lukeš se podle amerických zákonů nedopustil žádného trestného činu. Soud ve Fort Myers na Floridě proto zamítl žádost ČR o jeho vydání.Podnikatel Petr Lukeš je V České republice s dalšími pěti lidmi od roku 1999 stíhán pro poškozování věřitele.
Šéf holdingu Cimex Petr Lukeš se podle amerických zákonů nedopustil žádného trestného činu. Soud ve Fort Myers na Floridě proto zamítl žádost ČR o jeho vydání.
Podnikatel Petr Lukeš je V České republice s dalšími pěti lidmi od roku 1999 stíhán pro poškozování věřitele. Toho se měl dopustit tím, že v roce 1997 převedl na nově založenou firmu Válcovny trub Chomutov veškerý majetek VT Dioss a jejích dceřiných společností. Těm pak zbyly jen dluhy a věřitelé podali na Lukeše a pět členů představenstva VT Dioss trestní oznámení. Podle policie dostaly VT Dioss a dceřiné společnosti za svůj majetek směnky s odloženou splatností na 10 a 13 let. Zůstaly bez zaměstnanců a se závazky převyšujícími 4,58 miliardy korun. Ty nebyly schopny uhradit a skončily v konkurzu. „Původní dlužník se prodejem zbavil podstatné části svého majetku, tedy snížil svůj majetek, čímž došlo ke zmaření uspokojení věřitelů,“ píše se v obvinění. To Lukeš převzal již v roce 1999 od českého konzula na Floridě, kde žije. Tehdy také uvedl, že v této věci odmítá vypovídat. To ostatně odmítají i ostatní obvinění. „Obchod s chomutovskými železárnami byl naprosto legální a ničím nevybočil z běžných obchodních aktivit,“ tvrdí Lukešův advokát V ítězslav Květenský. Podle něj byla největším věřitelem zadlužených firem kolem VT Dioss Investiční a Poštovní banka a celá transakce proběhla s jejím písemným souhlasem. Také pozdější prodej V álcoven trub Chomutov Zdeňku Zemkovi (resp. jeho Z-Group) prý proběhl na návrh IPB. Americký soud odmítl vydat Lukeše jednak proto, že „poškozování věřitele“ není ve smlouvě mezi USA a ČR o vydávání uprchlých zločinců z roku 1925. Dále pak proto, že to, čeho se Lukeš v tomto případě dopustil, není v USA trestným činem. „Tvrdé podnikatelské jednání nedosahuje ve Spojených státech úrovně trestného podvodného jednání,“ uvedl floridský soud. Nebyla tedy splněna podmínka dvojí trestnosti (tedy u nás a v USA) a obviněný nebude do Česka vydán. Podle Květenského jde o definitivní rozhodnutí, proti kterému už neexistuje opravný prostředek. Lukeš ale musí zůstat v USA, protože na něj byl vydán mezinárodní zatykač. Kdo vlastně je Petr Lukeš? Podle týdeníku Respekt původně číšník z karlovarského hotelu Pupp. Jeho firma Cimex v době války v Perském zálivu vydělávala na prodeji plynových masek Saúdské Arábii. Později se o Lukeše začala zajímat BIS, protože podle tehdejšího ministra Vladimíra Dlouhého chtěl státu prodat předražený Energoprojekt - jednu z firem budujících Temelín - s tím, že jinak ho prodá rakouským odpůrcům výstavby jaderné elektrárny.