Policejní prezident Jan Švejdar považuje spolupráci podplukovníka Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jana Šmída s Piráty za nepřípustnou. Pokud se prokáže, že kriminalista straně pomáhal, bude podle něj propuštěn. Informaci o spolupráci mezi policistou a Piráty probere také na žádost poslanců ANO bezpečnostní výbor Sněmovny. Šmíd oznámil, že působení v politice ukončil; nechce poškozovat důvěru v nezávislost policie.
Piráti si Šmída podle deníku Právo pozvali, aby jim pomáhal s legislativou. Za tuto opoziční stranu byl také policista, zabývající se finanční kriminalitou, loni v říjnu zvolen jako nestraník do děčínského zastupitelstva. Podle vedoucího pirátského týmu pro vnitro a bezpečnost Lukáše Koláříka Šmíd není stálým členem týmu, byl přizván jako host.
Šmíd ve vyjádření pro web Seznam Zprávy uvedl, že už se v politice nebude jakkoliv angažovat. „Ukončil jsem veškeré působení v politice, cokoliv, co by mohlo být vnímáno jako rozpor se služebním zákonem,“ sdělil Šmíd. „Nechci, aby bylo poškozováno dobré jméno a důvěra v nezávislost Policie České republiky,“ dodal.
Jednání policisty je v řízení ředitele NCOZ. Já osobně jej považuji za zcela nepřípustné, navíc zákon o služebním poměru působení policistů ve prospěch jakékoliv politické strany striktně zakazuje. Pokud se věc prokáže, směřuje k propuštění policisty ze služebního poměru. https://t.co/PqoRH3QLRA
— Jan Švejdar (@jan_svejdar) 16. května 2019
Švejdar uvedl, že jednání policisty řeší ředitel NCOZ Jiří Mazánek. „Já osobně jej považuji za zcela nepřípustné, navíc zákon o služebním poměru působení policistů ve prospěch jakékoliv politické strany striktně zakazuje,“ uvedl policejní prezident. „Pokud se věc prokáže, směřuje k propuštění policisty ze služebního poměru,“ dodal. Mazánek Právu ve středu sdělil, že se věcí zabývá a že podle něj podobné angažmá není v pořádku.
Kolářík uvedl, že Piráti vyzvali Šmída k oponentuře odborné legislativy na základě jeho zkušeností z praxe. „Příslušníci bezpečnostních sborů zcela běžně připomínkují legislativu i u jiných politických stran či v rámci státní správy, na rozdíl od Pirátů však tyto strany a pracoviště o jednáních nevedou veřejné zápisy,“ uvedl.
Čtěte vše o eurovolbách 2019:
Jak si pro volby do Evropského parlamentu zařídit voličský průkaz?
Seznam českých stran a kandidátů pro volby do Evropského parlamentu 2019
Volby do Evropského parlamentu: vše, co potřebujete vědět
„Když oslovím policistu a zeptám se ho, co by chtěl ve své práci změnit a on mi odpoví a já to následně zohledním v legislativě, kterou chystám, jedná se také o činnost policisty ve prospěch strany? Je toto důvod pro jeho výpověď? Z mého pohledu nikoliv,“ dodal Kolářík. Návrh na svolání bezpečnostního výboru považuje za nešťastnou snahu o zviditelnění se před volbami do Evropského parlamentu.
Bezpečnostní výbor se má na mimořádném jednání sejít v úterý 21. května. Poslanci budou debatovat o míře, do které se členové bezpečnostních sborů mohou angažovat v politice. Členové ANO by na jednání chtěli pozvat ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), policejního prezidenta, Mazánka a případně ředitele či zástupce Bezpečnostní informační služby, Úřadu pro zahraniční styky a informace a Vojenského zpravodajství.
Dále čtěte: