Menu Zavřít

Spolupracujeme s čistě českými firmami

17. 6. 2013
Autor: Euro.cz

Česko by se podle Dannyho Rodericka, prezidenta Westinghouse Electric Company, mohlo stát základnou pro plánovanou expanzi do Evropy

* Jak myslíte, že dopadne tendr na dostavbu Temelína? Nebude zrušen?

Určitě si mnoho lidí v Česku uvědomuje, že je třeba zajistit bezpečné dodávky energie, nový zdroj elektřiny, který bude zapotřebí v době, až ekonomika začne opět růst. A také stabilní ceny elektřiny. To je obsaženo i ve Státní energetické koncepci. My jsme optimističtí a máme výborný tým, který tvrdě pracuje v rámci celé České republiky, aby zajistil lokalizaci dodávek pro tento projekt a vytvořil zde pracovní místa.

* Takže podle vás nebude zrušen? I ministr Kalousek prohlásil, že má velké pochybnosti o efektivnosti dostavby Temelína při současných nízkých cenách elektřiny…

Při plánování výstavby jaderných elektráren je nutno dívat se daleko do budoucnosti, dlouhodobě plánovat, protože taková elektrárna se bude řadu let budovat a bude v provozu zhruba 60 let. Taky je nutné vzít v úvahu stoupající ceny fosilních paliv. Všechny druhy paliv se vyznačují velkými výkyvy cen, zatímco ceny jaderného paliva jsou po léta stabilní a tak tomu bude pravděpodobně i nadále. Navíc jaderná elektrárna bude vaše, nebudete závislí na žádných potrubích, ropovodech či plynovodech. Takže jaderná energie znamená energetickou bezpečnost, kdy vaše země nebude tolik vystavena těmto výkyvům. Navíc, rozumné a prosperující země se snaží být maximálně soběstačné v surovinách, to bude do budoucna to nejdůležitější. České republice dochází uhlí, ropu a plyn musí dovážet, ale uranu má stále dostatek, takže jaderné elektrárny jsou důležité pro její energetickou bezpečnost a soběstačnost.

* Ministr Kalousek také řekl, že byl nepříjemně překvapen výší nabídek obou uchazečů o dostavbu Temelína…

To je nyní předmětem jednání s firmou ČEZ, jedná o tom s oběma uchazeči. S vládou o tom nejednáme, jen s lidmi z ČEZ. Mohu vám říci, že naše nabídka je velmi agresivní.

Nabízíme velký prostor pro dodávky domácích subdodavatelů i práci českým lidem, a to na mnoho let dopředu. Bavíme se sice o velkých částkách, ale o částkách na dobu 60 let. Na rozdíl od jiných zdrojů energie, u kterých přicházejí po čase náklady spojené s jejich nahrazováním a obnovováním, u jádra sice zaplatíte na začátku něco navíc, ale z dlouhodobého hlediska se ty výhody jednoznačně ukážou.

*

Jaký bude podíl českých firem na dodávkách? S kterými hlavními firmami spolupracujete?

Přijde mi zvláštní, že se mluví o česko-ruském a americkojaponském konsorciu, když ta česká firma, se kterou se spojil ruský státní podnik, patří zase Rusům. Na druhé straně náš tým je zastřešen pouze českými firmami. Vybrali jsme si čistě českou firmu Metrostav, rovněž čistě českou soukromou firmu Vítkovice a naším třetím strategickým partnerem je I&C Energo. Vytvořili jsme ve spolupráci s těmito hlavními dodavateli ještě celé řetězce subdodavatelů, což jsou rovněž české firmy. Jsou jich stovky. Bude to mít velký význam pro českou ekonomiku.

* Co říkáte názoru některých českých odborníků ze strojírenských firem, že zatímco MIR.1200 nabízí českým firmám kompletní dodávky, Westinghouse jen dodávky jednotlivých dílů?

Je potřeba se na to dívat globálně. V řadě zemí světa najdete příklady toho, jak Westinghouse lokalizoval výstavbu jaderných elektráren. U MIR.1200 takové příklady nenajdete. Je také velký rozdíl mezi stavbou elektrárny Westinghouse a MIR.1200. Firmy, které dodávají Rusům, jsou limitovány ruskými standardy a normami, zatímco Westinghouse používá západní standardy, díky nimž je možné podílet se na výstavbě v jakékoli zemi kromě Ruska. České firmy znají ruské standardy a mohou na tamní trh dodávat, nicméně my přinášíme západní standardy, které vedle toho otevírají celý globální trh. My vytváříme dlouhodobé pracovní příležitosti pro české firmy, na mnoho let dopředu, navíc ve vysoce sofistikovaném oboru. I zde je potřeba se dívat daleko do budoucnosti, nebrat v potaz jen krátkodobé cíle.

* V čem je tedy vaše nabídka lepší než ruská?

To musí rozhodnout ČEZ. Předběžné hodnocení tendru vyznělo zcela jednoznačně. Máme extrémně vyspělou technickou stránku nabídky. Naše technologie je licencována nezávislými regulátory v několika zemích, tím se naše konkurence pochlubit nemůže. To je velice důležité, protože ve finále musíte především prokázat, že váš projekt je dobře licencovatelný a že ho budou akceptovat i sousední země České republiky.

* V tisku se objevila informace, že Česká republika podepíše s Japonskem dohodu o dlouhodobé spolupráci v oblasti jaderné energetiky. To by japonsko-americké firmě Westinghouse mohlo v tendru výrazně pomoci…

To se objevilo v japonském tisku, ale vzápětí to bylo popřeno, šlo o pouhou spekulaci. Samozřejmě si vážíme podpory jak americké, tak japonské vlády. Nicméně je důležité si uvědomit, že Westinghouse je hodně evropská firma, zaměstnáváme zde na 4000 lidí. Máme zde některé dodavatele, vyrábíme v Evropě jaderné palivo. Znovu je to tedy o tom, že nabízíme přístup na řadu trhů, na rozdíl od navázání se na jednu zemi.

bitcoin_skoleni

* Údajně máte plán, že by se Česká republika mohla stát technickou základnou pro vaše další projekty v Evropě…

Ano, potřebujeme základnu pro úspěšnou expanzi, místo, odkud bychom mohli naši technologii exportovat do celé Evropy. Chceme si v Evropě vybudovat dlouhodobé dodavatelské řetězce pro technologii AP1000, to je levnější než sem vše vozit z USA či Japonska. A ta základna by mohla být v ČR, protože máte dobré techniky i kvalifikovanou pracovní sílu, konkurenceschopnou i na globálním pracovním trhu. Pokud české firmy postaví první AP1000 v Evropě, stanou se pro nás velice cennými, neboť nových staveb AP1000 bude na světě přibývat. Vytvořit si v Evropě síť dodavatelů je pro nás tedy nesmírně důležité. Česká republika by se opravdu mohla stát základnou pro tuto plánovanou expanzi.

  • Našli jste v článku chybu?