Menu Zavřít

Spor o čas: Nejvyšší správní soud znovu podpořil majitele solárních elektráren

26. 3. 2018
Autor: CC BY-NC-SA 2.0: Mike Baker via Flickr

Nejvyšší správní soud po dvou měsících opět rozhodl, že státní úřady nemají právo trestat majitele solárních elektráren kvůli pozdě namontovanému elektroměru. Spor se přitom netýká jen majitelů velkých fotovoltaik na polích. Tentokrát u vyšší instance uspěl známý výrobce hraček Detoa Albrechtice, který si na konci roku 2010 pořídil malou 60kilowattovou elektrárnu.

Spor se přitom v Česku týká až 160 solárních elektráren. První proud do sítě dodaly v závěru roku 2010, jenže vlastník rozvodné soustavy (zpravidla se jedná o ČEZ Distribuci) jim namontoval elektroměr až na počátku roku 2011. Státní energetická inspekce (SEI) i soudy nižší instance dosud zastávaly názor, že majitelé takových elektráren čerpaní vyšší výkupní cenu z roku 2010 neoprávněně a rozdávali za to vysoké pokuty.

Nejvyšší správní soud (NSS) dal 19. března za pravdu firmě Detoa a rozhodnutí SEI o udělení pokuty 237 tisíc korun zrušil. „Výklad provedený SEI a městským soudem by fakticky rozšířil okruh podmínek, které výrobna elektřiny musela splnit, aby mohla být považována za uvedenou do provozu v roce 2010, a to aby vyráběná elektřina byla změřena,“ uvádí se v rozhodnutí NSS.

Vedoucí týmu energetika ve firmě Frank Bold Advokáti Martin Maňák dodává, že spor se dostane zpět k Státní energetické inspekci. Ta bude muset při dalším rozhodování vycházet z rozhodnutí NSS. „Vzhledem k obsahu rozhodnutí NSS lze ale předpokládat, že SEI dospěje k závěru, že ze strany společnosti Detoa Albrechtice nedošlo ke spáchání správního deliktu a že dojde k zastavení řízení,“ uvedl Maňák.

Nejvyšší správní soud se již v lednu zastal vlastníků elektrárny Solar Černilov, kteří měli na konci roku 2010 hotovo až na jeden detail. SEI dala této firmě v březnu 2015 pokutu 11,5 milionu korun kvůli údajnému neoprávněnému čerpaní výhodnější výkupní ceny určené pro fotovoltaiky dokončené v roce 2010. Také v tomto případě NSS rozhodl, že majitele elektrárny nelze trestat za to, že mu distributor pozdě nainstaloval elektroměr.

Zmíněný problém se v Česku týká 159 solárních elektráren různých velikostí. Ty sice získaly licence od Energetického regulačního úřadu ještě v roce 2010, ale distributor jim namontoval elektroměr až v prvních měsících roku 2011. Zatímco větší fotovoltaiky dokončené v roce 2010 mají nárok na výkupní cenu 12,8 koruny za každou kilowatthodinu (bez srážkové daně), u zařízení dokončených v prvním čtvrtletí roku 2011 je to 6,3 koruny.

bitcoin_skoleni

Čtěte také:

Solární byznysmen Zemek: Nechci být obětním beránkem

Solární dravci Chrenko a Fast opět nakupovali. Získali největší Zemkovu elektrárnu

Nový hráč v české energetice: „Litevský Agrofert“ koupil třetí největší větrný park

 Větrná elektrárna Horní Loděnice


  • Našli jste v článku chybu?