Ruská pravoslavná církev zastavuje kvůli osamostatnění ukrajinské církve veškeré styky s konstantinopolským patriarchátem. Usnesl se na tom ruský církevní synod v běloruské metropoli Minsku. Důvodem je rozhodnutí konstantinopolského patriarchy Bartoloměje udělit autonomní práva ukrajinskému pravoslaví.
Jakýkoli eucharistický kontakt s Bartolomějem, který sídlí v Istanbulu, je nemožný, prohlásil metropolita Ilarion, který odpovídá za zahraniční styky ruské církve. Konstantinopolský patriarcha nemá v pravoslaví absolutní pravomoci, udělovat autokefalii, tedy církevní autonomii, ale podle platných regulí může.
Ukrajinská pravoslavná církev minulý týden završila třísetleté úsilí o církevní samostatnost, které jí podle Kyjeva umožní vymanit se z vlivu moskevské církevní vrchnosti. Na Ukrajině působí tři ortodoxní církve a moskevskému patriarchátu podléhala největší z nich. Prezident Petro Porošenko na jaře přirovnal církevní autonomii k členství země v Severoatlantické alianci a Evropské unii. Obvinil Kreml, že používá církev jako nástroj svého vlivu na Ukrajině.
Konstantinopolský patriarchát kromě rozhodnutí o autokefalii sejmul klatbu, kterou moskevský patriarchát vyhlásil na ukrajinskou církev a jejího nejvyššího představitele Filareta. Obnovil své pravomoci vůči ukrajinskému pravoslaví, který v roce 1686 svěřil Moskvě.
Čtěte: Zvětralé šampaňské na Krymu. Podnikání na staronově ruském poloostrově je rok od roku obtížnější
Podle ruských pravoslavných špiček znamená rozhodnutí patriarchy Bartoloměje největší rozkol v křesťanském světě za posledních tisíc let. Podle metropolity Ilariona je krok Konstantinopole nezákonný a Moskva ho neuznává. Doufá, že od něj Bartoloměj ustoupí. Ruská církev vyzývá všechny pravoslavné církve světa, aby pomohly nalézt cestu z „nejtěžší krize“ vyvolané rozhodnutím Konstantinopole, řekl Ilarion.
Oficiální web ruské pravoslavné církve v minulých dnech informoval o poselství metropolity Českých zemí a Slovenska Rastislava do Moskvy. Duchovní v něm rozhodnutí patriarchy Bartoloměje odsoudil a krok označil za „legalizaci ukrajinských rozvratníků“.
Dále čtěte: