Menu Zavřít

Stane se referendum jenom gestem?

4. 11. 2002
Autor: Euro.cz

Stát podporuje pouze pozitivní kampaň o vstupu do EU PolemikaVláda hodlá v roce 2003 vydat celkem 200 milionů, korun na propagaci vstupu do EU. Budou to pro středky vynucené i od daňových poplatníků odmítajících integraci. Zaplatí někdo kampaň za propagaci jejich názorů?

Stát podporuje pouze pozitivní kampaň o vstupu do EU

Polemika

bitcoin_skoleni

Vláda hodlá v roce 2003 vydat celkem 200 milionů, korun na propagaci vstupu do EU. Budou to pro středky vynucené i od daňových poplatníků odmítajících integraci. Zaplatí někdo kampaň za propagaci jejich názorů?

Povodně nepovodně, peníze na propagaci vstupu do EU se jistě někde najdou. Minimálně 40 milionů korun již bylo na tyto účely utraceno v minulosti, a to za billboardy, televizní a rozhlasové spoty, internetové stránky a provoz bezplatné informační linky. Pokud šíření argumentů proti vstupu Česka do Evropské unie nebude dotováno taktéž sumou 200 milionů korun, nebo alespoň nedojde k zastavení státní propagandy, může být na hlasovacích lístcích v referendu vytištěno pouze „ANO“. Pak je zbytečné ho pořádat. Občané si vytvářejí názor na EU skoro výhradně na základě vládou organizované europropagandy, která samozřejmě není neutrální. V této oblasti naprosto selhává Česká televize a Český rozhlas, což jsou veřejnoprávní média placená i odpůrci integrace. Zřejmě se plně ztotožnila se státní doktrínou. Před několika týdny zahájila činnost Euroskeptická iniciativa, disponující pouze soukromými finančními prostředky svých zakladatelů. Média jí nevěnují pozornost. Není pro ně významnou politickou silou. Je to začarovaný kruh. Když euroskepticizmus nedostává prostor ve sdělovacích prostředcích, nemůže se stát významnou politickou silou. Naopak, pokud není významnou politickou silou, většině novinářů zřejmě připadá zbytečné o něm informovat. Euroskeptická iniciativa nemá sekretariáty, poradce, služební auta, nepořádá tiskové konference s bohatým pohoštěním, jak to za peníze daňových poplatníků dělají jiné „významné politické síly“. Spíše se jedná o test plurality názorů v Česku a i ti, co jsou pro integraci do EU, by se měli zamyslet nad tím, jestli nežijí v řízené demokracii. Již v létě bylo ministerstvo zahraničí požádáno o 140 milionů korun na propagaci názorů proti EU, samozřejmě při zachování obvyklých kontrolních mechanizmů a možnosti rozdělit dotace dalším iniciativám. Jestli někomu přišla na mysl troufalost takového požadavku, nemyslím si, že státní správa kde působí(li) Schling, Šlouf, Srba, Lachnit, Kavan nebo Němec je hodnověrnější než ostatní občané. Ve Švédsku, aby to bylo spravedlivé, dostali oba tábory stejně peněz na propagaci svých názorů ve vztahu k EU. České ministerstvo zahraničí však zastává úplně jiný názor. Prý vzhledem k tomu, že ve volbách zvítězily politické strany, které podporují vstup do EU, dostala vláda mandát k provádění proevropské politiky, tedy rozhazování peněz na reklamu ve prospěch EU. Připomeňme si, že současnou vládu ve volbách podpořilo pouze 25,6 % z 8 264 484 všech zapsaných voličů, což, jak každý uzná, má daleko do většiny. Když se vláda domnívá, že dostala mandát k proevropské politice, proč se připravuje referendum o vstupu do EU? Nebo se má jednat o formální potvrzení již neměnného faktu na způsob manifestační volby kandidátů Národní fronty?

  • Našli jste v článku chybu?