Téměř 16 tisíc kontrol v oblasti bezpečnosti práce vloni uskutečnili státní inspektoři. Nejvíce kontrol – téměř 14 procent z celkového počtu – proběhlo ve stavebnictví.
Co do počtu následovaly kontroly v zemědělství, službách, ve výrobě kovových konstrukcí a v dopravě na pozemních komunikacích. Vyplývá to ze závěrečné zprávy o činnosti Státního úřadu inspekce práce za loňský rok, kterou citoval týdeník Profit.
„Zkontrolovali jsme 12 568 subjektů, takže do některých firem jsme šli opakovaně,“ upřesnil šéf Státního úřadu inspekce práce Rudolf Hahn. Kontrolní akce se týkaly hlavně ochrany zaměstnanců před pády z výšky, bezpečnosti vnitrozávodové dopravy, provozu manipulačních a dopravních prostředků a manipulací s materiálem obecně. Zaměřily se také na ochranu při práci s azbestem a na zemědělské firmy provozující smíšená hospodářství, tedy kombinaci rostlinné a živočišné výroby. Celkem bylo uloženo 626 pokut v celkové výši téměř 7,64 milionů korun.
Situace v oblasti bezpečnosti práce na českých pracovištích je podle Hahna v posledních letech stabilizovaná. „Pracovní úrazovost se zásadně nemění, počet smrtelných pracovních úrazů dokonce mírně klesá,“ uvedl v Profitu. Tuzemská pracoviště jsou v tomto směru srovnatelná se zeměmi Evropské unie.
Druhou hlavní oblastí činnosti inspektorů je kontrola dodržování pracovně-právních předpisů. Vloni uskutečnili 2 838 kontrol u 2 695 subjektů. „Odhalili jsme 7058 nedostatků a porušení předpisů. Mimo jiné jsme uložili 273 pokut v celkové výši přes 4,2 milionu korun,“ upřesnil Hahn. Kontroly v pracovně-právní oblasti se zaměřovaly především na dodržování stanoveného pracovního režimu řidičů, mzdové otázky a problematiku cestovních náhrad. Zaměřily se také na dodržování pracovněprávních předpisů u zaměstnavatelů s předmětem podnikání zajišťující ostrahu majetku a osob. Další velkou oblastí pak bylo zaměstnávání cizinců. Vedle předem schválených prioritních oblastí se ale inspektoři věnují také průběžným kontrolám na základě podnětů zaměstnanců.