ENERGETIKA Rodiny, které by si chtěly dát na střechu domu solární panely a vyrábět elektřinu pro svou spotřebu, budou mít jednodušší život. Ministerstvo průmyslu a obchodu nově navrhuje, že nebudou potřebovat licenci a nebudou muset měřit a vykazovat elektřinu ani v případě, že spotřebují jen část vyrobeného proudu a zbytek pošlou do distribuční sítě.
Ještě před měsícem ministerstvo v návrhu novely energetického zákona trvalo na tom, že se jednodušší administrativa bude týkat jen malých výroben určených výhradně pro vlastní spotřebu.
Nejvíce může úleva prospět střešním solárním elektrárnám. Jejich instalace se letos kvůli ukončení podpory zastavily, což ohrozilo existenci řady instalačních firem. Ročně by se podle odhadu fotovoltaické asociace Czepho mohlo na střechy umístit až 15 tisíc elektráren s celkovým výkonem 150 megawattů. „Při spotřebě 70 procent elektřiny v domě by se rodině investice vrátila do 15 let,“ dodává ředitelka asociace Veronika Knoblochová.
Snazší stavba elektráren může také otevřít cestu k dalším typům podpory samozásobování energií. „Diskutovat můžeme třeba o net-meteringu, tedy vzájemném započítání dodané a odebrané elektřiny ze sítě, či investičních dotacích na část nákladů z prostředků určených na snižování spotřeby energie,“ říká Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost. „Z Operačního programu Životní prostředí o investiční podpoře neuvažujeme. V rámci programu Nová zelená úsporám jsou fotovoltaické systémy podporovány nepřímo již nyní, a to u výstavby rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností,“ říká mluvčí Státního fondu životního prostředí Lenka Brandtová. Nevylučuje ale, že se podpora solárním elektrárnám někdy objeví.