Během několika návštěv normalizovaného Československa 70. let se spřátelil se spisovateli Ivanem Klímou, Ludvíkem Vaculíkem či Milanem Kunderou, poznal třeba i nynějšího rabína Karola Sidona.
„Získal jsem vté době mnoho českých, později exilových přátel, přejedl se v mnoha českých restauracích a prožili jsme spolu mnoho zajímavého,“ vyprávěl americký spisovatel Philip Roth (19. března 1933 -22. května 2018). Brzy si ale vyzkoušel, že návštěvníci z imperialistického Západu nebudou v socialistické zemi zavádět nové pořádky. Jeho pravidelným každoročním týdenním cestám byl rychle konec. V roce 1977 mu dal československý režim razítko „nežádoucí“, a do Prahy se tak směl opět podívat až po listopadové revoluci.
„Měl jsem za to, že se v nich skrývá mnoho talentu a nikdo o něm neví, že by každému prospělo, kdyby se ty knížky vydaly, už kvůli jisté ochraně, kterou by to mohlo přinést všem těm, kdo žili vydáni napospas vládnímu aparátu a policii,“ vysvětluje svůj vztah k československým spisovatelům v televizním rozhovoru z roku 2011, který do češtiny přeložil Denis Molčanov.
A tak za Rothovy pomoci vycházely v nakladatelství Penguin Books knihy v řadě „Writers from The Other Europe“, kde se američtí čtenáři mohli seznámit s prací československých a dalších východoevropských autorů.
Aby nedošlo k mýlce. Kromě velkého zastánce československých spisovatelů a obdivovatele Prahy byl Philip Roth především romanopiscem světové úrovně, který obdržel řadu důležitých cen. Kromě jediné - Nobelovy ceny se během svého života nedočkal. Na jeho policích tak měla nejčestnější místo mezinárodní Man Bookerova cena z roku 2011.
Roth se narodil v americkém Newarku do židovské rodiny, jejíž kořeny sahaly do Haliče. Po absolvování střední školy zamířil na univerzity, jeho poslední štací byl Princeton a Pensylvánská univerzita, kde až do půlky 90. let přednášel tvůrčí psaní. „Na školu jsem šel s tím, že budu studovat právo, a také jsem pro to všechno dělal. Zapsal jsem se na přednášky z ústavní historie, politických věd, jenže pak jsem objevil literaturu a ta mě prostě dostala,“ vzpomínal Roth na svá vysokoškolská léta. Jeho první knížkou byl v roce 1959 Goodbye, Columbus. V jeho biografiích bývá za jeho nejproslulejší romány označován Portnoyův komplex z roku 1969 či jednadvacet let stará Americká idyla.
Philip Roth zemřel minulé úterý, podle jeho agenta na zástavu srdce.
Na školu jsem šel s tím, že budu studovat právo, a také jsem pro to všechno dělal. Zapsal jsem se na přednášky z ústavní historie, politických věd, jenže pak jsem objevil literaturu a ta mě prostě dostala.
O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz