Menu Zavřít

Stavební spoření může konkurovat hypotékám

21. 7. 2003
Autor: Euro.cz

Potenciál pro bytovou výstavbu je u nás velký, tvrdí Rostislav Trávníček z ČMSSLetos v září bude Českomoravská stavební spořitelna slavit 10. narozeniny. O tom, co bylo, ale hlavně o budoucím vývoji na trhu stavebního spoření a bytové výstavby jsme mluvili s ředitelem marketingu ČMSS Rostislavem Trávníčkem.

Potenciál pro bytovou výstavbu je u nás velký, tvrdí Rostislav Trávníček z ČMSS

Letos v září bude Českomoravská stavební spořitelna slavit 10. narozeniny. O tom, co bylo, ale hlavně o budoucím vývoji na trhu stavebního spoření a bytové výstavby jsme mluvili s ředitelem marketingu ČMSS Rostislavem Trávníčkem.

* Co se za deset let změnilo v ČMSS?

Začínali jsme na zelené louce. Know-how přišlo hlavně z Německa a Rakouska, všechny naše stavební spořitelny také mají zahraničního partnera. Po deseti letech je ČMSS druhou největší stavební spořitelnou v Evropě.

* A ve sféře stavebního spoření?

Jeho cílem bylo rozhýbání bytové výstavby. A to na principu kolektivního financování: proto, aby jedni mohli na úvěr stavět, druzí musí šetřit. Stavební spoření má tedy dvě složky: úvěrovou a spořicí. Na tu první se občas zapomíná. A výsledky? Je to boom, který trvá už roky. A právě ten loňský byl rekordní. Letošní výsledky odhadujeme v podobných dimenzích. Dnes je 5,2 milionu klientů, z toho 40 procent jich má ČMSS. Z toho je patrná sila stavebního spoření na domácím finančním trhu.

* Letošek pro vás svým způsobem bude klíčový, mj. také proto, že stát hodlá omezit svou podporu?!?!

Nechci příliš spekulovat. Nicméně Asociace stavebních spořitelen považuje vládní návrh za příliš razantní. A to také proto, že státní příspěvek nebyl nikdy valorizován, takže dnes vzhledem k inflaci má zhruba poloviční hodnotu. Navíc státní podporu většina klientů nečerpá v plné výši - pro každého je teoreticky k dispozici 4500 korun, v průměru se ale nakonec čerpá 2700 korun. Diskuze ale stále probíhá. A myslím, že potrvá ještě dlouho.

* Stavební spoření nicméně bude nejspíš méně atraktivní. Nemáte strach o klienty - mohou začít preferovat jiné formy financování či investování?

Boj o klienta vedeme po celou dobu své existence a nemyslím, že by se v dohledné době něco zásadního mělo změnit. Zatím dávají lidé přednost nám, a to i před hypotékami. Výsledky roku 2002 jsou takové, že stavební spořitelny poskytly 131 tis. úvěrů, hypoteční banky 21 tisíc. Objemově jde ale skoro o totéž. Samozřejmě si uvědomujeme tuto konkurenci. Proto jsme letos uvedli na trh nový produkt, který je hypotéce velmi blízký. A vezmu-li hypotéky a náš úvěr, pak jsme co do počtu klientů v prvním čtvrtletí letošního roku největším poskytovatelem, co do objemu čtvrtí. Takže snad bez přehánění mohu tvrdit, že na případné změny na trhu jsme připraveni už nyní.

* Již přes rok funguje registr bankovních klientských informací. Stavební spořitelny se do něj hodlají rovněž zapojit. Co si od toho slibujete?

Každé úvěrování je spojeno s rizikem. My s neplatiči nemáme mnoho problémů. Klasifikované, tedy rizikové úvěry u nás představují jen 0,7 % celkového objemu půjček. Ale i tak pro nás bude tento registr dalším zdrojem informací, na jejichž základě můžeme rizikovost dále snižovat.

* Co problém deregulace nájemného?

Já osobně jsem pro urychlení. V nájemních bytech u nás bydlí přes 50 % populace, to je hodně. Ale hodně je i těch, kteří na regulaci nájmů doplácejí. Je to vůči nim nespravedlivé.

* Bude deregulace impulzem pro vyšší intenzitu bytové výstavby?

U nás je dnes intenzita v porovnání s východní Evropou srovnatelná, ale poloviční v relaci k EU. Navíc je u nás bytový fond velmi zastaralý, je třeba ho modernizovat - 42 % bytů bylo postaveno do roku 1945. Potenciál pro rozvoj bytové výstavby je ohromný. V e hře je ještě řada dalších, faktorů - celková hospodářská situace, pohyb úrokových sazeb. Nicméně narovnání ekonomických vztahů v této oblasti nepochybně povede k větší motivaci obyvatel investovat do bydlení. Netroufám si ale definovat rozsah těchto dopadů.

bitcoin_skoleni

Rostislav Trávníček, ČMSS: Současnou regulaci nájmů považuji za nespravedlivou.

FOTO: ČMSS

  • Našli jste v článku chybu?