Stavebnické odbory požadují odstoupení současné vlády Petra Nečase. Vláda nás neposlouchá, nezvednutí minimální mzdy bylo další fackou, řekl ve čtvrtek předseda Odborového svazu Stavba Stanislav Antoniv po zasedání odborového sněmu.
Foto: Flickr.com
Na požadavku demise vlády se shodl celý sněm. „Vyzýváme vládu k podání demise, protože evidentně a v mnoha případech nenávratně škodí lidu této země,“ říkají odbory. Vláda podle Antoniva hospodářská a protikrizová opatření dělat nechce nebo neumí. „Měli bychom si sednout s vládou, ale s jinou vládou,“ dodal předseda.
Stavebnické odbory nemají už žádnou možnost nátlaku. „Z demonstrací si dělá vláda legraci,“ domnívá se předseda, podle kterého stávky nemají cenu. „To bychom ještě poškodili naše firmy,“ upřesnil důvody, proč nechce jít do razantních akcí.
„Investice do dopravní infrastruktury a bytové výstavby jsou běžná praxe pro rozhýbání ekonomiky,“ myslí se Antoniv. Vláda ale podle něj snížila prostředky do Státního fondu dopravní infratruktury (SFDI) za poslední dva roky o 76 miliard korun. Odbory by si přály, aby v příštím roce dostal fond alespoň 57 miliard korun. Podle současného návrhu rozpočtu, který se bude projednávat ve třetím poslaneckém čtení příští týden, získá fond 41 miliard korun. Odbory také nesouhlasí se zastavení programu Panel.
Jedinou akcí, kterou odbory mohou pomoci zaměstnancům, je dohoda se zaměstnavateli na zvýšení mezd. To si budou přát v kolektivní dohodě, mzdové požadavky přinesou zaměstnavatelům. Předseda ale nechtěl podrobnosti dodatku o mzdách před jednáním se zaměstnavatelskými svazy zveřejnit. „Podle dostupných informací v letošním roce ztratí práci až 15 tisíc lidí a v příštím roce by to mohlo být více než 25 tisíc zaměstnanců,“ uvedl tiskový mluvčí svazu Miroslav Svoboda.
Důvodem je snižování počtu zakázek, které je už nyní podle odborů znatelné. „Například stavební produkce v říjnu 2011 klesla meziročně reálně o osm procent,“ dokazuje mluvčí s tím, že meziročně klesl počet nově zahájených staveb bytů o více než pětinu a dokončilo se jich o 16,9 procenta méně.