Menu Zavřít

Štěch vyzval lékaře, aby vzhledem k novým návrhům stáhli výpovědi

10. 2. 2011
Autor: profit

Poslední návrh vlády na zvýšení platů lékařů by protestující doktoři měli přijmout, míní předseda Senátu Milan Štěch. Dál by ale měli požadovat strukturální změny ve zdravotnictví.

Foto: Martin Siebert

Předseda Senátu a bývalý odborářský předák Milan Štěch (ČSSD) vyzval protestující lékaře, aby vzhledem k novým návrhům hejtmanů a ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) stáhli výpovědi. Štěch, který se zasazoval o dojednání kompromisu mezi vládou a lékaři, to uvedl v prohlášení zaslaném ČTK.

Vyzývám představitele lékařských organizací, České lékařské komory a Lékařského odborového klubu, aby tyto návrhy zvážili a využili. Jsem přesvědčen, že by lékaři nyní měli změnit formu protestu, a to tak, aby nadále prosazovali své požadavky na strukturální změny v systému zdravotnictví, avšak své výpovědi stáhli a své pacienty neopouštěli,“ uvedl Štěch.

Návrh Hegera na zvýšení tarifní složky odměňování lékařů lze podle Štěcha považovat za vstřícný krok k nalezení konsenzu, pokud se s tím ztotožní vláda. Kabinet podle neoficiálních informací ve středu souhlasil s tím, aby protestující lékaři dostali 1,5 miliardy korun v rámci tarifních platů. Vláda přitom v programovém prohlášení plánovala zrušení platových tabulek.

Ústupek se zvýšením tarifní mzdy by podle Hegera mohl přispět k dohodě. Slíbené navýšení by dostal každý lékař placený tarifní mzdou. Ministr původně lékařům nabízel, že by 5000 až 8000 korun měsíčně získali jako součást osobních ohodnocení, pro lékaře byla ale tato nabídka nedostatečná. Požadují 8000 až 12 000 korun do tarifů.

Předseda Asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) po úterním jednání jednání hejtmanů s Bezpečnostní radou státu slíbil, že stejně jako ve fakultních nemocnicích, tak i v nemocnicích krajských peníze ze slibovaných dvou miliard poputují do zvýšení platů zdravotníků.

bitcoin_skoleni

Heger by měl svůj nový návrh nyní projednat s nemocničními lékaři, sejde se i se Štěchovým nástupcem v čele Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslavem Zavadilem.

Ke konci února by mohlo z nemocnic odejít 3800 z asi 20 000 lékařů. Dali výpověď v odborářské protestní akci Děkujeme, odcházíme. Vláda v úterý začala připravovat krizový plán, kterým chce na hrozící hromadný odchod lékařů reagovat. Náhradní péči by podle představ Nečasova kabinetu měly zajistit hlavně fakultní nemocnice. Krizový scénář počítá také s tím, že nemocnicím vypomůže armáda

  • Našli jste v článku chybu?