Menu Zavřít

Středeční protest webů proti antipirátské legislativě uspěl, američtí zákonodárci mění názor

19. 1. 2012
Autor: profit

Nátlak předních světových serverů přiměl osm amerických zákonodárců, aby stáhli podporu zákonům, které by federálním soudům umožnily zablokovat stránky s odkazy na nelegální stahování obsahu. "Podle kritiků by jejich schválení znamenalo zavedení cenzury," uvedla dnes agentura Reuters.

Foto: Wikipedia

Do protestu proti návrhům zákonů SOPA a PIPA se zapojily společnosti Google, Facebook, Twitter, Microsoft, Apple, Wordpress, Flickr nebo Mozilla. Anglická varianta encyklopedie Wikipedia, kterou denně navštěvuje přes deset milionů lidí, ve středu na protest úplně zastavila provoz. Na tuzemských webech se k protestu připojili například weby Greenpeace.cz, Pirati.cz nebo český server klaboseni.cz, který se věnuje monitoringu českého Twitteru.

Vlastníci práv k digitálnímu obsahu, především nahrávací společnosti a filmová studia, legislativu podporují. Takzvaný Stop Online Piracy Act vypracovali členové Sněmovny reprezentantů, Protect IP Act senátoři. Obě normy se věnují ochraně autorského práva v prostředí internetu, napsala agentura Reuters.

bitcoin_skoleni

Jejich zavedení by v praxi umožnilo jakémukoliv federálnímu soudu nařídit zablokování libovolné americké stránky, která zprostředkovává stažení nelegálního stahování hudby, filmů a dalšího digitálního obsahu. Stejně tak by musely internetové  prohlížeče vynechávat ve výsledcích vyhledávání zakázané stránky, což kritici považují za cenzuru. Na postižených webech by se kromě toho nesměla zobrazovat reklama amerických firem a podobný osud by hrozil i platebnímu systému PayPal. Problémy by se nevyhly ani nejrozšířenější sociální síti Facebook, který by byl zodpovědný za všechny nahrané fotografie a videa. To samé by platilo například i o videoserveru YouTube a některé menší sociální sítě dokonce již před protestem oznámily, že v případě schválení SOPA by raději ukončily činnost.

Bližší informace naleznete například na webu CNN.

  • Našli jste v článku chybu?