Menu Zavřít

Středočeská korupční síť

13. 4. 2015
Autor: Euro.cz

David Rath si rozsudek ještě nevyslechl. Prakticky s jistotou ho však vězení nemine

Petr a Kateřina Kottovi stvořili spolu s bývalým středočeským hejtmanem Davidem Rathem (o něm to zatím tvrdí jen obžaloba) dokonale parazitický systém.

Spolurozhodovali o veřejných zakázkách v kraji, zpravidla ještě před vyhlášením výběrového řízení určili jeho vítěze a nechali si od něj zaplatit „desátek“. Šanci získat nějakou zdravotnickou zakázku měly reálně jen tři platící firmy – Hospimed, Puro­klima a B. Braun Medical, které Kottová (dříve Pancová) v odposleších mazlivě nazývala „ti naši“.

Minulé úterý vynesl středočeský krajský soud v prvé části procesu s korupčníky tresty. „Natvrdo“ do vězení má jít šest lidí (mohou se ještě odvolat k vrchnímu soudu) včetně manželů Kottových. Na Ratha a další obžalovanou Lucii Novanskou, jejichž případ soud vyloučil k samostatnému projednání, dojde nejspíš v květnu. Bývalému zlému muži sociální demokracie Rathovi se po úterním rozsudku dramaticky zúžil manévrovací prostor. Důkazy proti němu – odposlechy a přiznání spolupracující obviněné Ivany Salačové – jsou silné a soudce Robert Pacovský rázně smetl ze stolu všechny stížnosti na formální nedostatky procesu. Sám Rath na rozsudek reagoval pro ČTK slovy: „Politický monstrproces.“

Rekonstrukce Gymnázia Hostivice

cena zakázky: 31,944 milionu s DPH úplatkáři: člen představenstva stavební firmy Pohl Václav Kovanda (3 roky se čtyřletou podmínkou, půlmilionový peněžitý trest) a jednatelka společnosti Fisa (dnes Jipe) Ivana Salačová (3 roky s pětiletou podmínkou, peněžitý trest ve výši milion korun) výše úplatku: 2,8 milionu (dalších 200 tisíc dostala Novanská) datum předání: 10. ledna 2012

Rekonstrukce zámku Buštěhrad

cena zakázky: 214,720 milionu s DPH úplatkáři: generální ředitel a člen představenstva stavební firmy Konstruktiva Branko Pavel Drážďanský (5 roků vězení, propadnutí části majetku – více než 2,5 milionu korun, půlmilionový peněžitý trest), obchodní ředitel Konstruktivy Branko Tomáš Mladý (5 roků vězení, půlmilionový peněžitý trest) a jednatelka společnosti Fisa (dnes Jipe) Ivana Salačová (3 roky s pětiletou podmínkou, peněžitý trest ve výši milion korun) výše úplatku: 24 milionů (dalších 400 tisíc měla dostat Novanská) datum předání: 14. května 2012 (jen 14 milionů, předání zbylých 10 milionů překazil zásah policie)

Stomatologický robot pro kladenskou nemocnici cena zakázky: 1,999 milionu s DPH zakázku získala podvodným způsobem firma B. Braun Medical úplatek se neprokázal

Vybavení domova důchodců pro kladenskou nemocnici

cena zakázky: 25,370 milionu včetně DPH úplatkář: místopředseda představenstva společnosti Puro­klima Martin Jireš (5,5 roku vězení, propadnutí části majetku – více než 2,2 milionu korun) výše úplatku: 2 miliony datum předání: 26. března 2012 Středočeský hejtman a někdejší sociálnědemokratický ministr zdravotnictví David Rath (soud o něm zatím nerozhodl) stál na vrcholu korupční pyramidy. Právě on schvaloval veškeré materiály týkající se investic ve středočeských nemocnicích a poté je předkládal radě kraje. Podle státního zástupce Petra Jiráta bylo jeho hlavním úkolem zajistit, aby rada schválila podvodně vybrané vítěze veřejných zakázek. Celé akci poskytoval politické krytí. Kott s Pancovou mu z vybraných úplatků předali 16,011 milionu korun. Dalších šest milionů mu kvůli policejnímu zatýkání již dát nestihli.

Nové technologie – součást modernizace křídla D3 v příbramské nemocnici cena zakázky: 45,888 milionu s DPH úplatkář: místopředseda představenstva společnosti Puro­klima Martin Jireš (5,5 roku vězení, propadnutí části majetku – více než 2,2 milionu korun) výše úplatku: 4 miliony datum předání: 19. a 27. prosince 2011

Nákup vybavení a zdravotnické technologie pro kolínskou nemocnici a zdravotnická technologie pro pavilon N kolínské nemocnice cena zakázky (dohromady): 145,793 milionu s DPH úplatkář: jednatel společnosti Hospimed Jindřich Řehák (5,5 roku vězení, peněžitý trest ve výši milion korun) výše úplatku: 12 milionů datum předání: 27. prosince 2011 a 10. února 2012

Dodávka zdravotnické technologie pro pavilon B mladoboleslavské nemocnice cena zakázky: 81,845 milionu s DPH úplatkář: projektový manažer společnosti B. Braun Medical Jan Hájek (3 roky se čtyřletou podmínkou, půlmilionový peněžitý trest) výše úplatku: 6,2 milionu datum předání: 25. dubna 2012

Korupce & korupčníci

Pan a paní 10?%

Manželé Petr Kott a Kateřina Pancová, nyní Kottová (oba 7,5 roku vězení, propadnutí zabavených peněz a akcií – dohromady zhruba 40 milionů korun) byli „výkonnými řediteli“ středočeského korupčního systému. Ředitelka kladenské nemocnice Pancová a její náměstek Kott de facto rozhodovali o investicích ve všech středočeských oblastních nemocnicích. Vždy spolu dopředu vybrali „vítěze“ veřejné zakázky a se zástupci zvolené firmy se dohodli na předání úplatku (obvykle šlo o zhruba deset procent z hodnoty zakázky). O samotné zmanipulování výběrového řízení se pak postarala Lucie Novanská. Ostatní účastníci těchto konkurzů vědomě hráli roli „křoví“. Celkem si nechali slíbit úplatky ve výši 51 milionů korun, z toho 41 milionů stihli převzít.

Zadávací dokumentace na míru

Lucie Novanská (soud o ní zatím nerozhodl) zastupovala společnosti Erinyes (dnes Aveza) a ML Compet, které pro Středočeský kraj pořádaly veřejné zakázky. Firmě, která si koupila vítězství v konkurzu, nechala upravit zadávací dokumentaci veřejné zakázky tak, aby jí podmínky byly ušity na míru. Pokud bylo potřeba omezit počet zájemců losováním, dovedla ho podle obžaloby „cinknout“ tak, aby dále postoupily vybrané společnosti. Minimálně dvakrát si řekla o úplatek. Požadovala celkem 600 tisíc, 200 tisíc skutečně dostala.

bitcoin_skoleni

MODEL BUŠTĚHRAD Vítěze veřejné zakázky na rekonstrukci buštěhradského zámku určili Kott a Pancová předem. Byla jím stavební firma Konstruktiva Branko a její subdodavatel společnost Fisa. Aby se vytvořil prostor pro plánovaný čtyřiadvacetimilionový úplatek, došlo k účelovému navýšení předpokládané ceny zakázky na 218 milionů korun (předchozí odhad činil 161 milionů). Představitelé Konstruktivy Branko – Drážďanský a Mladý – poté nechali upravit zadávací dokumentaci výběrového řízení. Vtělili do ní několik diskriminačních podmínek, například, aby uchazeč měl zkušenosti s rekonstrukcí historických památek a archeologickým průzkumem. Tím se zbavili „divokých“ nabídek od uchazečů stojících mimo systém. Doplatila na to například společnost Hochtief CZ. Drážďanský s Mladým sepsali podle obžaloby nejen nabídku za vlastní firmu, ale i nabídky čtyř ostatních společností, které ve výběrovém řízení hrály jen roli „křoví“. Nabídka Konstruktivy Branko ve výši 214,720 milionu s DPH byla proto pochopitelně nejnižší. Ze čtyřiadvacetimilionového dohodnutého úplatku měl dostat Rath 13 milionů, zbylých 11 mělo zbýt Kottovi a Pancové. První, čtrnáctimilionovou část úplatku odvezl Drážďanský Pancové do kladenské nemocnice 14. května 2012. Polovinu z této zálohy na úplatek si dle obžaloby toho dne v sedm hodin večer vyzvedl Rath u Kotta a Pancové doma v Rudné u Prahy. Bezprostředně poté ho policie zatkla se sedmi miliony nacpanými v krabici od vína.

O autorovi| VÁCLAV DRCHAL drchal@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?