Menu Zavřít

Středoevropské měny opět v kurzu. Na jak dlouho?

31. 8. 2009
Autor: profit

Přestože mají všechny tři středoevropské měny za sebou impozantní růst z minulých měsíců, jejich další zhodnocování na párech s eurem a dolarem může být stále poměrně reálné. Jak dlouho ale tento trend vydrží?

Autor: Kasia Marcinkiewicz

Po velmi bolestivé druhé polovině minulého roku, kdy se měny zemí ve střední Evropě dostaly pod silný prodejní tlak, začíná jejich cena opět stoupat. Česká koruna, polský zlotý a maďarský forint získávají na oblibě s tím, jak se postupně stabilizuje situace v největších světových ekonomikách a investoři opět hledají investice, které nabízejí vedle většího rizika také vyšší výnos. Řečí čísel, jen od začátku března, kdy akciové indexy celosvětově dosedly na své dno, zpevnila koruna k euru o 11 %, maďarský forint o 14 % a polský zlotý o necelých 16 %. K dolaru si pak měny ve stejném pořadí připsaly růst ještě daleko vyšší, a to o 26 %, 30 % a 31 %.

Rizikovost klesá

Zatímco ještě v prvním čtvrtletí nazírali obchodníci na celý středoevropský region jako na jednu velmi problémovou část Evropy, od března se jejich obavy začaly podstatně zmírňovat. Důkazem je i vývoj ceny Credit Default Swapů (CDS), tedy finančních derivátů, které slouží k zajištění proti případnému defaultu emitenta dluhopisu. Ty v případě zemí střední Evropy po pádu Lehman Brothers prudce podražily a tak například jen cena CDS na české pětileté státní dluhopisy vystoupala v polovině února na 350bsp., v případě polského dluhu na 420bsp. a u maďarských dluhopisů pak dokonce až na 650bsp., viz graf níže. Pro lepší představu, jeli cena CDS 650bsp. (tj. 6,5 %), investor vlastnící maďarský dluhopis v hodnotě 100 mil. EUR musí prodejci CDS zaplatit ročně 6,5 mil EUR. V případě defaultu Maďarska je pak prodejce CDS povinen uhradit držiteli maďarského dluhopisu vzniklou škodu. Právě Maďarsko přitom bylo a stále je ve střední Evropě daleko nejvíce rizikovou zemí, když jako první ze všech členských států Evropské unie muselo koncem minulého roku požádat o pomoc Mezinárodní měnový fond.

Graf: Ceny CDS na 5letý vládní dluh zemí střední Evropy

Zdroj: bloomberg

Díky celosvětové fiskální a monetární expanzi však v posledních měsících cena CDS začala výrazně klesat, což byl výsledek opětovného nárůstu důvěry v celý středoevropský region. Státní a firemní dluhopisy začaly být znovu atraktivní, akcie, mnohdy i s více než 60% slevou, začaly lákat nové kupce a jejich cena prudce vzrostla. Opětovný příliv kapitálu do středoevropského regionu následně pomáhal měnám střední Evropy zpevňovat bez ohledu na to, že z Česka, Polska i Maďarska začala přicházet mimořádně špatná čísla nasvědčující hlubokému útlumu ekonomické aktivity.

Graf: Vývoj kurzu středoevropských měn (100 = 1.březen 2009)

Zdroj: bloomberg

bitcoin_skoleni

Je to proto právě faktor rizikovosti, který bude klíčovým pro vývoj středoevropských měn i do budoucna. Bude-li se situace ve světové ekonomice nadále zlepšovat, koruna, zlotý i forint mají velkou šanci, že své dřívější zisky ještě navýší.

Více na Finance.cz.

  • Našli jste v článku chybu?