Vzrušující sportovní honitba s názvem Světový pohár v biatlonu bude počátkem ledna k vidění v Novém Městě na Moravě.
Foto: Tomáš Nohejl
Ve sportům zaslíbeném městečku na Vysočině byla těsně před Vánoci dokončena přestavba stadionu i lyžařských tratí. „Chceme, aby se využívaly pro vrcholné akce i amatérské sportování. Radnice plánuje přes léto posílit i kulturní scénu, aby se zdejší sportovní areál stal dominantou kraje,“ říká Jiří Hamza, bývalý biatlonista a manažer úspěšných brněnských basketbalistek. Právě jeho zásluhou se biatlon do Nového Města dostal.
Tunely na Harusák
Tratě se dvěma tunely pod silnicí rozšířily směrem ke kopci Harusáku o další více než tři kilometry. Mají umělé zasněžování i osvětlení. Byla dostavěna tribuna a zázemí pod ní, nyní má kapacitu kolem 10 tisíc míst. Vedle vzniklo parkoviště, rozšířily se příjezdové komunikace a ještě na jaře vyroste na místě starého kancelářského domu nová čtyřpodlažní budova.
Na kolik to všechno zatím přišlo? Kraj Vysočina investoval 60 milionů korun, evropský projekt přinesl 100 milionů, ministerstvo školství dalších 100 a 20 milionů padlo také na silnice a chodníky. „Z rozumně postaveného rozpočtu tady zůstane areál na 20 let. Účetnictví bude čisté. Po lyžařském šampionátu v Liberci (který skončil olbřími dluhy, pozn. red.) si nemůžeme dovolit šlápnout vedle,“ uvědomuje si Hamza.
Útok myslivců
Po letních a evropských testech teď tedy přijde pravý útok světových „myslivců“, jak se někdy biatlonistům přezdívá. Pětidenní program s téměř třemi stovkami elitních závodníků by mohl přitáhnout až 40 tisíc diváků. „Nejlepší reklama jsou výsledky českých závodníků,“ říká svazový předseda Václav Fiřtík. Michal Šlesingr i Gabriela Soukalová se přitom už letos ukázali.
Pořadatelé vyrobili za dva miliony korun umělý sníh a věří, že je nezaskočí ani počasí. „Za tři dny jsme stihli tolik, co dříve za osm. Jen nechci vidět účty za elektřinu,“ usmívá se Hamza. Připraven má být stan s programem pro diváky a plánují se i další akce ve městě. „Němců tolik nepřijede, protože teď měli závody doma. Ale máme už objednávky na příští rok na mistrovství světa a bydlení zamlouváme až v Brně,“ dodává.
Trefí se závodníci do vkusu?
Mohou však lyžující střelci zaujmout i hodně zlenivělé české publikum? Organizátoři akce věří, že ano. Biatlon v Česku získává na popularitě, zlepšuje se servis pro fanoušky i samotné sportovce. Podle Radima Nýče, bývalého závodníka a později člena biatlonových servisních týmů lyžařské značky Madshus, za to může především výborná práce mladých lidí. Podmínky jsou podle něj srovnatelné s Rakouskem i Německem. „Jen to zázemí pro servis je trochu horší,“ přiznává. „Kvalitu buněk, organizaci i vybavení je ještě třeba zlepšit,“ dodává.