Stříbro bylo poněkud ve stínu zlata, které je považováno za dražší a vzácnější. Tradice je skutečně na straně zlata, ale co se týče vzácnosti a využitelnosti, tam už to jednoznačné není.
Autor: Martin Siebert
U porovnávání stříbra se zlatem zůstaneme i na dalších řádcích, tyto dva kovy totiž mají hodně společného, i když množství využití v jednotlivých odvětvích se podstatně liší. V některých sférách využití se stříbro uplatňuje stejně jako zlato, díky své nižší ceně jsou pak ale výrobky se stříbrem brány jako „méně exkluzivní“. Je to ale spíše věc tradice a pohledu daném z minulosti, nikoli vzácností nebo horšími vlastnostmi stříbra. Spíše naopak.
Podobně jako zlato i stříbro patří mezi drahé kovy, proto se většině lidí dnes ještě stále vybaví u stříbra nejdříve šperky a klenoty. I když ve skutečnosti je jeho využití mnohem větší v průmyslu. Kromě toho, že téměř všechny klenoty vyrobené ze zlata mají v sobě určité množství stříbra, jsou velmi dlouhou dobu oblíbené také samotné stříbrné šperky. Jelikož je ale stříbro samo o sobě, podobně jako zlato, velmi měkké a navíc i poměrně lehce černá kvůli působení síry v atmosféře, přidává se do stříbrných výrobků určité množstvá jiných kovů, zejména mědi. Často se také u šperků používá kovové rhodium, které jim dodává lesk a odolnost.
Podobně jako zlato i stříbro se v minulosti hojně využívalo k výrobě mincí a platidel, a také dnes jsou stříbrné mince velmi oblíbené jak mezi investory, tak i u sběratelů. Podíl stříbra v mincích se různí v závislosti na zemi, která je razí, a také na vyuřití. U sběratelských mincí je podíl stříbra v minci většinou 999/1000, u investičních mincí to může být 92 nebo 92,5 % stříbra, u anglických mincí Britannia je to 95,8 %. Jako rezervní kov sice dnes už stříbro v trezorech bank nejspíše nenajdeme, stále je ale možné nakoupit stříbrné slitky, nebo cihly.
Inestoři si dnes stříbro velmi oblíbili, protože kromě jeho poměrně nízké ceny se stále více spekuluje o jeho nedostupnosti. Oproti zlatu se totiž mnohem častěji využívá v různých sférách průmyslu, kdežto zlato je mnohem častěji využíváno jako šperk a rezerva (velké množstvá zlata leží ladem v bankovních trezorech). Množství dostupného zlata je tak v poslední době mnohem větší oproti stříbru, kterého začíná být nedostatek. Nevýhodou investice do stříbra oproti zlatu je povinnost platit 20% DPH, která se u zlata neplatí.
Zejména elektrotechnika
Jak mě v diskuzi k minulému článku upozornil Jiří Hlisnikovský, dokonalým vodičem není zlato, ale právě stříbro, které má nejlepší elektrickou i tepelnu vodivost a také jednu z nejvyšších odrazivostí ze všech kovů. To jej společně s relativně příznivou cenou předurčuje k velmi širokému využítí v elektrotechnickém průmyslu, i když například měď je v některých případech kvůli ještě nižší ceně používána častěji.
Více než polovina vytěženého střbra se dnes používá v průmyslu. Velká část stříbra se široce využívá při výrobě plošných spojů a jako základ pájek, zejména v podobě slitin s cínem, zinkem, nebo kadmiem. Je často využíváno tam, kde je důležitým faktorem hmotnost, nízký odpor a tím i nízká náchylnost k zahřívání se. Při výrobě elektronických součástek se oceňuje zejména skutečnost, že stříbro nejiskří a je bezpečné. Zjednodušeně by se dalo říci, že stříbro se dnes nachází prakticky v každé elektronické součástce. V příštích letech se se stříbrem počítá také při využívání nanotechnologií nebo výkonných baterií díky dlouhé výdrži (již dnes se střbro nachází v minibateriích například v hodinkách).
V chemickém průmyslu se stříbro hojně využívá jako katalyzátor při některých oxidačních reakcích, v petrochemickém průmyslu a při výrobě plastů. Velmi široký záběr s dlouhou tradicí má stříbro také ve zdravotnictví. Název článku by se skutečně dal v minulosti použít doslova, protože využití stříbra v medicíně má velmi dlouhou tradici a ještě před objevením antibiotik bylo hojně používáno u různých zápalových onemocnění (ještě dnes se stříbro přidává do očních kapek, nosních sprejů a mastí na spáleniny). Právě oproti antibiotikům má stříbro výhodu v tom, že škodlivé bakterie si u něj nedokáží vytvořit rezistenci.
Více na Investujeme.cz.