Menu Zavřít

Střípky

10. 2. 2003
Autor: Euro.cz

Informace o jedech budou povinně veřejné Podniky budou muset zveřejňovat veškeré své toxické odpady a další látky znečišťující životní prostředí. Tato povinnost se bude vztahovat na 86 environmentálně nejnebezpečnějších látek vypouštěných do vody, vzduchu či země, včetně např.

Informace o jedech budou povinně veřejné

Podniky budou muset zveřejňovat veškeré své toxické odpady a další látky znečišťující životní prostředí. Tato povinnost se bude vztahovat na 86 environmentálně nejnebezpečnějších látek vypouštěných do vody, vzduchu či země, včetně např. dioxinů či oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů. Vyplývá to z mezinárodní dohody, která by měla vstoupit v platnost po podpisu v květnu tohoto roku v Kyjevě a následné ratifikaci v jednotlivých zemích. Více informací je k dispozici na www.unece.org.

Kontrola skleníkových plynů se zpřísní

Evropská komise minulý týden navrhla zpřísnit systém monitorování emisí skleníkových plynů v členských zemích EU. Státy by měly zprůhlednit informace o množství emisí skleníkových plynů a zároveň by měla EK zefektivnit nástroje pro boj se změnami klimatu. Nový monitorovací systém by měl zahrnovat i obchodování s emisními limity. Budou tudíž sledovány nejen faktické emise, ale i tzv. emisní práva. Podniky v nynějších i budoucích členských státech EU tak mohou očekávat další tlak na snižování a přesné vykazování svých emisí.

Referenda o vstupu do EU se blíží

Smlouva o vstupu nových členských států do EU bude podepsána u bran athénské Akropole 16. dubna. Některé státy uspořádají referendum již před tímto datem: 8. 3. Malta, 23. 3. Slovinsko, 12. 4. Maďarsko. Následovat by měly Litva (11. 5.), Slovensko (16.-17. 5.), Polsko (8. 6.) a Česká republika (15.-16. 6.). Dle posledních průzkumů veřejného mínění je pro vstup 55 % občanů ČR. Zároveň ovšem více než 37 % Čechů považuje výsledek vyjednávání o vstupu za horší než očekávali.

bitcoin_skoleni

Hraniční kontroly hned tak neskončí

Vstupem České republiky do Evropské unie nezmizí kontroly na jejích hranicích. Po vstupu dnešních kandidátských států do EU (nejpravděpodobněji 1. květen 2005) bude jednak adaptován dosavadní Schengenský informační systém a zároveň budou muset nové státy projít tzv. Schengenským hodnotícím procesem. Tato opatření mohou být podle Evropské komise hotova nejdříve v roce 2006. Předpokladem fungování tzv. Schengenského prostoru bez vnitřních hranic je mimo jiné perfektní zajištění jeho vnějších hranic. To je důležité zejména pro efektivní boj s organizovaným zločinem či azylovou a vízovou politiku členských států EU. Pokud nenastane nějaká změna proti předpokládanému scénáři rozšíření, nebude mít Česko po svém vstupu do EU žádnou vnější hranici.

  • Našli jste v článku chybu?