Možnosti státního lobbingu rostou Rada ministrů EU rozhodla, že od podpisu smlouvy o přistoupení 10 kandidátských zemí (tj. od 17. 4. 2003) budou zástupci budoucích nových členů zváni jako "pozorovatelé" na všechna jednání Rady (tj. i pracovních skupin, Výboru stálých představitelů a samotné Rady).
Možnosti státního lobbingu rostou
Rada ministrů EU rozhodla, že od podpisu smlouvy o přistoupení 10 kandidátských zemí (tj. od 17. 4. 2003) budou zástupci budoucích nových členů zváni jako „pozorovatelé“ na všechna jednání Rady (tj. i pracovních skupin, Výboru stálých představitelů a samotné Rady). Budou moci žádat informace a vysvětlení ke každému bodu jednání Rady, který by mohl vyústit ve společný předpis nebo závazek EU. Nebudou samozřejmě moci hlasovat, ale získají právo vyžádat si formální konzultaci s EU vždy, když budou mít za to, že legislativní návrh ovlivňuje výrazně jejich zájmy. Od tohoto momentu bude de facto možné účelně lobbovat za zájmy domácích subjektů dotčených připravovanou legislativou EU. Bude však nutné nejprve přesvědčit české diplomaty a úředníky, že mají konzultovat s EU dopady zamýšlených opatření.
Vyšlete do Bruselu ty nejlepší
Gerard Murphy, jeden z ředitelů irské vládní agentury Enterprise Ireland, doporučuje kandidátským zemím následovat příkladu jeho země: „Do Bruselu jsme vyslali ty nejlepší lidi, aby tam hájili národní zájmy. Jsou to špičkoví experti, kteří nemusejí zrovna sedět u jednacího stolu, jsou aktivní hlavně za kulisami.“ Irsko, jeden z nejmenších členů Evropské unie, loni zaznamenalo zhruba čtyřprocentní hospodářský růst. Byl to nejlepší ukazatel v rámci západoevropské patnáctky.